Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, proceder odbywał się w latach 2013-2015 i dotyczył wyłudzenia dofinansowania z UE na nieistniejącą inwestycję. Wśród osób zatrzymanych są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT. Śledztwo jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego – podano w komunikacie CBA.

Zdaniem prokuratury, zatrzymane osoby brały udział lub były zaangażowane w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

Polegały one na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT. Środki te następnie transferowane były na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tzw. raje podatkowe. Celem tego procederu było ukrycie ich przestępczego pochodzenia i ponowne wprowadzanie do obrotu – informuje prokuratura.

"Zatrzymani stanęli pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych, uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy" – poinformował prok. Krzywicki.

Reklama

Z uwagi na fakt, iż śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie.

>>> Czytaj też: CBA w spółkach Skarbu Państwa. Pod lupą PKN Orlen i KGHM