Mubea specjalizuje się w produkcji sprężyn technicznych stosowanych w układach konstrukcyjnych samochodów: podwozia i układu napędowego oraz elementów karoserii. W piątek spółka świętowała 100-lecie istnienia firmy oraz rocznicę rozpoczęcia inwestycji w Polsce. Od października zeszłego roku w miejscowości Zimna Wódka w gminie Ujazd powstały dwie hale produkcyjne o powierzchni 10 tys. m kw. każda. Docelowo takich hal będzie sześć.

"Obecnie spółka Mubea Automotive Poland zatrudnia 210 osób. Do 2018 roku w zakładzie pracować będzie co najmniej 350 osób. Kolejnych 150 pracowników zostanie zatrudnionych do końca 2020 roku. Całość nakładów inwestycyjnych zamyka się kwotą 49 mln euro" - poinformowała PAP dyrektor ds. handlowych i prokurent spółki Danuta Wesołowska.

Na lata 2016-2020 planowana jest rozbudowa mocy wytwórczych zakładu, zbudowanego na ponad 14-hektarowej działce na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestor uruchomił tu produkcję opasek zaciskowych ze stalowej taśmy sprężynującej, uszczelniających przewody hydrauliczne i klimatyzacyjne w samochodach. Rozmiary opasek są dobierane do potrzeb konkretnych wytwórców aut; wśród odbiorców są m.in. Volkswagen, Opel i Daimler.

W Ujeździe produkowane są też sprężyny talerzowe do przekładni w automatycznych skrzyniach biegów. Z ok. 80-procentowym udziałem w światowym rynku tego produktu Mubea należy do wiodących firm w tym segmencie produkcji.

Reklama

Obecnie produkcja w Ujeździe odbywa się z wykorzystaniem urządzeń przeniesionych z zakładów produkcyjnych w Attendorn, gdzie mieści się główna siedziba firmy, oraz z zakładów w czeskim Zebraku i Daaden w Niemczech. Duża część maszyn i urządzeń jest zupełnie nowa, wyprodukowana w innych fabrykach grupy Mubea.

Jak poinformowała dyr. Wesołowska, wspólnie ze szkołami zawodowymi w Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu firma rozwija kształcenie w profilach technicznych. Podobne rozwiązania Mubea wprowadziła we wszystkich swoich zakładach z myślą o pozyskaniu nowych pracowników - chodzi o połączenie kształcenia teoretycznego z praktyczną nauką zawodu, zgodnie z potrzebami pracodawcy.

"Już teraz proponujemy pracę młodzieży kończącej naukę. Oferujemy także możliwość zatrudnienia, zarobku i zdobycia doświadczenia zawodowego w okresie wakacji" - powiedziała dyrektor.

Do zakładu w Ujeździe Mubea poszukuje pracowników z branży przetwórstwa metali oraz branży dostawczej dla motoryzacji. Oprócz pracowników obsługujących urządzenia produkcyjne szansę na zatrudnienie mają również pracownicy utrzymania ruchu: elektrycy, elektronicy, mechatronicy, ślusarze oraz pracownicy kontroli jakości. Natomiast do wydziału konstrukcji urządzeń i narzędzi firma poszukuje techników CNC, konstruktorów maszyn, mechatroników, a także monterów, którzy będą wykonywać zadania w Ujeździe oraz dla innych zakładów grupy Mubea na świecie.

Mubea to niemieckie przedsiębiorstwo rodzinne, wyspecjalizowane w produkcji sprężyn technicznych dla motoryzacji. Fabryki firmy wytwarzają m.in. sprężyny zawieszenia, stabilizatory, napinacze pasów rozrządu, sprężyny zaworowe, sprężyny talerzowe do przekładni oraz wały napędowe. Zakłady grupy działają, oprócz Niemiec, także w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, USA, Meksyku, Brazylii, Indiach i Chinach. Na świecie grupa zatrudnia ponad 11 tys. osób. W 2015 r. rozpoczęła inwestycję w Polsce.

Przed decyzją o inwestycji w Ujeździe przedstawiciele firmy Mubea oglądali sześć lokalizacji w woj. opolskim - w tym w Opolu. Odwiedzili też np. trzy centra kształcenia ustawicznego - w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, by przekonać się jak i gdzie szkoleni są potencjalni pracownicy.

Mubea to kolejny inwestor branży motoryzacyjnej, który wybrał Opolszczyznę. Wśród tych, którzy mają już zakłady w tym regionie, są m.in. Tru-Flex w Ujeździe, Global Steering Systems Europe i Polaris w Opolu czy Donaldson oraz Johnson Controls w Skarbimierzu. W lipcu br. budowę w Ujeździe zakładu za 100 mln euro rozpoczęła firma IFA Rotorion, a we wrześniu fabrykę w Prudniku otworzył amerykański koncern Henniges Automotive, wytwarzający m.in. uszczelki i komponenty amortyzujące drgania dla motoryzacji. (PAP)