Na koniec dnia Dow Jones Industrial wzrósł o 0,91 proc. do 18 308,15 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,80 proc. do 2168,27 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,81 proc. do 5312,00 pkt.

Giełdy w USA i w Europie rosły na fali spekulacji, które pojawiły się na rynku w piątek po południu, iż kara, którą na Deutsche Bank (DB) chce nałożyć amerykański Departament Sprawiedliwości wyniesie blisko 3 razy mniej niż wcześniej zapowiadane 14 mld USD. Deutsche Bank zakończył sesję w Europie na ponad 7-proc. plusach, podczas gdy z rana zniżkował nawet 9 proc., osiągając nowe historyczne minima poniżej 10 euro za akcję.

Na Wall Street największe wzrosty notowały spółki z finansowego oraz dóbr podstawowych.

W USA na rynek napłynęły istotne dane makroekonomiczne. Wydatki Amerykanów wzrosły w sierpniu mniej niż w poprzednim miesiącu, a dochody pozostały bez zmian mdm, a korekcie w górę uległ odczyt tego wskaźnika za lipiec.

Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, wzrósł w sierpniu w USA rdr zarówno w szerokim, jak i bazowym ujęciu.

In plus zaskoczyły rynek odczyty indeksu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich oraz aktywności sektora wytwórczego z okręgu Chicago. (PAP)