Ubiegły tydzień na amerykańskim rynku akcji przyniósł niewielki 0,17-proc. wzrost indeksu S&P 500. W Europie indeks Euro Stoxx 600 stracił 0,7 proc. proc. Amerykański dolar poruszał się w poprzednim tygodniu wobec euro w przedziale 1,127-1,116, osłabiając się w piątek do ok. 1,123.

W centrum uwagi rynków w znajduje się sytuacja wokół Deutsche Bank. W obliczu redukowania ekspozycji na bank przez niektórych graczy, wśród inwestorów pojawiły się obawy, czy bank posiada wystarczającą płynność. Niemiecki pożyczkodawca jest w trakcie negocjacji z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości ws. wysokości kary za nieprawidłowości w handlu papierami wartościowymi sprzed kryzysu finansowego. Mimo iż Deutsche Bank nie jest aż tak dużą instytucją jak JPMorgan, czy Citigroup, to jeszcze w czerwcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazał Deutsche jako potencjalnie największe ryzyko dla światowego systemu finansowego. Niepewność wokół Deutsche Bank w znacznej mierze wynika z dużego zaangażowania banku w rynek instrumentów pochodnych. Ekspozycja Deutsche Bank na derywaty wynosi ponad 50 mld euro.

Poprzedni tydzień w USA zapisał się pod znakiem licznych wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w tym jej przewodniczącej Janet Yellen. Przedstawiciele Fed zgodnie wskazują na konieczność zacieśnienia polityki monetarnej w USA, jednak po ich wypowiedziach wyraźnie widać, iż Fed jest podzielony w kwestii momentu dalszych podwyżek stopy funduszy federalnych.

EUROPA - PROTOKÓŁ Z WRZEŚNIOWEGO POSIEDZENIA EBC, ZAMÓWIENIA I PRODUKCJA W PRZEMYŚLE NIEMIEC

W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) opublikuje protokół z wrześniowego posiedzenia. Rynki będą szukać w nim wskazówek, do jakiego stopnia EBC jest skłonny utrzymać politykę luzowania monetarnego na dotychczasowym poziomie po marcu 2017 r., kiedy wygasa obecny program skupu aktywów EBC.

Inwestorzy czekają również na dane z niemieckiego przemysłu. Po niższej od oczekiwań dynamice wzrostu zamówień w przemyśle za lipiec (+0,2 proc. mdm i -0,7 proc. rdr.) konsensus zakłada wzrost tego wskaźnika w sierpniu w Niemczech o 0,3 proc. mdm i 1,7 proc. rdr.

W odniesieniu do niemieckiej produkcji przemysłowej, po lipcowych spadkach jej dynamiki, rynek oczekuje dodatnich odczytów wskaźnika za sierpień na poziomie +1,0 proc. mdm oraz +0,3 proc. rdr.

Inwestorzy będą także zwracać uwagę na dane z przemysłu Wlk. Brytanii, szukając sygnałów ewentualnych oznak spowolnienia w realnej gospodarce po Brexicie. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści oczekują utrzymania się dodatniej dynamiki produkcji przemysłowej w sierpniu.

W tym tygodniu ważne będą również wrześniowe odczyty PMI z sektora przemysłowego i usług ze strefy euro oraz m.in. z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, czy Francji.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nad stanem reform gospodarczych w Grecji oraz głosowanie nad akceptacją wypłaty kolejnej transzy pomocowej dla tego kraju.

Z decyzji agencji ratingowych, w piątek przeglądu oceny zdolności kredytowej Włoch dokona Moody's.

USA - PAYROLLE ZA WRZESIEŃ, WSKAŹNIKI AKTYWNOŚCI ISM, WYPOWIEDZI FED

W centrum zainteresowania rynków w nadchodzącym tygodniu w USA będą czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu o 175 tys., po wzroście o 151 tys. w sierpniu.

Inwestorzy będą śledzić też indeksy ISM aktywności w sektorze przemysłowym i usługach. Oba odczyty indeksów zaskoczyły rynek w sierpniu negatywnie. Oczekuje się, iż wartość indeksu ISM z sektora przemysłowego wyniesie 50,2 pkt., wobec 49,4 pkt. miesiąc wcześniej, a z sektora usług 53,0 pkt. po wzroście z 51,4 pkt. w sierpniu. Publikacja odczytów zaplanowana jest na poniedziałek i środę.

W środę rynek pozna również dynamikę zamówień w amerykańskim sektorze przemysłowym za sierpień. Tu oczekuje się spadku o 0,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,8 proc.

Drugi tydzień po wrześniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, podobnie jak poprzedni, obfituje w wypowiedzi członków Fed. We wtorek głos zabiorą nieposiadający prawa głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku (FOMC) prezydenci Fed z Richmond i Chicago, Jeffrey Lacker oraz Charles Evans. W środę ponownie wypowie się Lacker oraz Neel Kashkari z Fed Minneapolis, również bez prawa głosu w FOMC.

W czwartek na rynek napłyną wypowiedzi aż czworga tegorocznych głosujących członków FOMC: Loretty Mester (Fed Cleveland), Esther George (Fed Kansas), Stanleya Fishera (Rada Gubernatorów Fed) oraz Lael Brainard (Rada Gubernatorów).

We wtorek podczas debaty zmierzą się nominowani z ramienia swoich partii kandydaci na wiceprezydentów Stanów Zjednoczonych demokrata Tim Kaine oraz republikanin Mike Pence.

W Waszyngtonie w piątek odbędzie się coroczne spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego.

Ze spółek w USA w środę wyniki za II kw. opublikuje koncern Monsanto.

W piątek przeglądu ratingu Stanów Zjednoczonych dokona Moody's. (PAP)