FAMMU: FAPA: Eksport drobiu wzrósł wolumenowo o 15% r: r w I-VI br.Warszawa, 03.10.2016 (ISBnews) - Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu z Polski wzrósł wolumenowo o 15% r/r w okresie od stycznia do czerwca br. i wyniósł 531 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej. Wartość eksportu wzrosła o 7%, do 988 mln euro.

"W pierwszym półroczu 2015 r. dynamika wzrostu wpływów z eksportu była znacznie wyższa i wyniosła 22%. Dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym żywcem, mięsem i przetworami drobiu w pierwszych sześciu miesiącach br. wyniosło ok. 863 mln euro i było o 8% wyższe w skali roku" - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami polskiego mięsa i przetworów z drobiu były tradycyjnie państwa UE, a wśród nich dominowały Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia i Czechy. Głównymi rynkami zbytu z grona krajów trzecich były Hongkong, Chiny, Benin i Ukraina, podano w raporcie.

"Wielkość polskiego importu sektora drobiu w pierwszej połowie 2016 r. wyniosła 73,6 tys. ton i była o 3% wyższa niż rok wcześniej, natomiast wartość zwiększyła się o 6% do 125,2 mln euro. Najważniejszymi dostawcami żywca drobiowego do Polski były Niemcy, Holandia, Czechy i Słowacja" - podano także w materiale.

(ISBnews)