W porównaniu z poprzednią edycją ankiety, nastroje dyrektorów finansowych (CFO) uległy pogorszeniu. Jeszcze w 2015 roku 55% respondentów optymistycznie oceniało perspektywy ekonomiczne na najbliższe 12 miesięcy, a w tym roku odsetek ten spadł do 32%. Wciąż jednak optymistów jest więcej niż pesymistów (32% do 19%).

"Daleki byłbym od stwierdzenia, że wyniki badania przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych zwiastują kryzys gospodarczy w naszym kraju. Z drugiej jednak strony, trudno się dziwić, że liczba pesymistów zaczyna doganiać liczbę optymistów. Z jednej strony, tempo wzrostu gospodarczego spada, nasi główni partnerzy handlowi z UE złapali zadyszkę, a do tego coraz trudniej o pracowników. Z drugiej, przedsiębiorcy czekają na uproszczenie reguł prowadzenia biznesu i poważniejszy zastrzyk funduszy unijnych, ale jak widać po wynikach badania, ich cierpliwość powoli się wyczerpuje" - powiedział partner zarządzający Grant Thornton Tomasz Wróblewski, cytowany w komunikacie.

Według raportu, nieco gorsze nastroje wśród dyrektorów finansowych widoczne są również, gdy analizujemy przewidywania CFO dotyczące innych kategorii ekonomicznych. Uczestnicy badania prognozują, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy wyhamuje wzrost popytu. Obecnie 40% respondentów uważa, że popyt na usługi i produkty oferowane przez ich firmę wzrośnie, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 61%.

"Zdaniem dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku firmy będą również mniej skłonne do inwestowania. Odsetek CFO deklarujących zwiększenie środków przeznaczonych na wejście na nowe rynki oraz na zakup nowych maszyn i urządzeń zmniejszył się odpowiednio z 74 do 61 i z 70 do 59%" - wskazuje raport.

Reklama

Ankietowani uważają także, że wzrosną koszty na rynku pracy. 41% respondentów twierdzi bowiem, że w najbliższym roku wynagrodzenia w ich firmie będą rosły szybciej niż wskaźnik inflacji - to o 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem.

"CFO zdają sobie sprawę, że aby utrzymać najbardziej wykwalifikowanych pracowników, czyli tych generujących największą wartość dodaną dla przedsiębiorstwa, będą musieli zaproponować im lepsze warunki finansowe. Dyrektorzy finansowi spodziewają się więc, że nie tylko przychody będą spadać, ale też koszty pracy będą rosnąć. W konsekwencji uważają, że w najbliższym czasie rentowność ich firm będzie pod podwójną presją - zarówno przychodową, jak i kosztową" - skomentował Wróblewski.

Co zaskakujące, pomimo hamującego popytu na produkty i usługi oraz niższego odsetka dyrektorów finansowych deklarujących wzrost nakładów inwestycyjnych, nie słabnie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Odsetek CFO planujących zwiększanie zatrudnienia wręcz delikatnie rośnie - obecnie wzrost liczby pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy zapowiada 41% dyrektorów finansowych – to o 4 pkt proc. więcej niż przed rokiem, zaznaczono w raporcie.

"Dyrektorzy finansowi w Polsce nie działają zachowawczo - tak jak w poprzednich latach wspierali rozwój inwestycyjny firm, tak teraz stawiają na inwestycje w pracowników. Wzrost zatrudnienia to logiczna i bezpieczna alternatywa dla inwestycji w majątek trwały. Świadczy to ponadto o rosnącej roli i odpowiedzialności dyrektorów finansowych za kluczową przewagę konkurencyjną - kapitał ludzki" - uważa członek zarządu i CFO w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes Waldemar Wojtkowiak, cytowany w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę audytorsko-doradczo-outsourcingową Grant Thornton oraz Grupę Euler Hermes na podstawie ankiet zebranych wśród uczestników cyklu Kongresów Dyrektor Finansowy Roku, które odbyły się w maju tego roku w Sopocie, Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach.

>>> Czytaj też: MFW obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski