Prospekt emisyjny Exact Systems został złożony do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną akcji oraz ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), podała spółka.




"Jesteśmy numerem jeden w Polsce w branży kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej, jedną z pięciu największych firm tego typu w Europie, a także pierwszą polską firmą usługową z sektora motoryzacyjnego, która rozpoczęła działalność w Chinach. Uważamy, że teraz jest właściwy moment na realizację kolejnego, ważnego kroku w rozwoju Exact Systems poprzez wprowadzenie akcji naszej spółki na GPW. Planowane pozyskanie kapitału pomoże w konsolidacji rynku, intensywnym rozwoju na aktualnie obsługiwanych rynkach oraz rozszerzaniu zasięgu terytorialnego poprzez przejęcia na nowych rynkach" - powiedział prezes Paweł Gos, cytowany w komunikacie.

Usługi outsourcingu procesów kontroli jakości, jakie są przedmiotem działalności Exact Systems, są klasyfikowane do branży TIC - Testing Inspection Certification, w szczególności w automotive. W związku z tym kluczowe dla spółki są zarówno tendencje na rynku TIC, jak i bieżąca sytuacja w branży motoryzacyjnej, jednej z największych gałęzi zarówno polskiego, jak i międzynarodowego przemysłu. A perspektywy rozwoju motobranży są bardzo dobre, podkreślono w informacji.

"W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą wyprodukowanych samochodów na świecie, również motobranża w Polsce ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Produkcja pojazdów w naszym kraju 2015 rok zakończyła na ponad 10% plusie r/r, a w tym roku spodziewamy się, że liczba wyprodukowanych samochodów wzrośnie o 7-9% r/r. Jednak o sile automotive w Polsce stanowią obecnie przede wszystkim części samochodowe. Kilkaset fabryk dostawców i poddostawców motoryzacyjnych zlokalizowanych w naszym kraju przyczyniło się do wypracowania rekordowego eksportu części i akcesoriów samochodowych, którego wartość wzrosła w ubiegłym roku o ponad 10% r/r i po raz pierwszy przekroczyła 20 mld euro" - podkreślił wiceprezes Lesław Walaszczyk, cytowany w komunikacie.

W pierwszej połowie 2016 roku Exact Systems skontrolował 524 mln części, co oznacza 22% dynamikę r/r. Grupa kapitałowa Exact Systems osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 138,4 mln zł, a zysk netto wyniósł 12,9 mln zł. Zarząd Exact Systems podkreśla, że w wynikach sprzedaży i finansowych swoje pozytywne odbicie ma ekspansja na rynki zagraniczne.

"Blisko połowę przychodów całej Grupy Exact Systems generują nasze spółki zagraniczne. Przede wszystkim te działające na rynku słowackim i czeskim, tureckim oraz niemieckim. Coraz więcej zamówień mamy także na Węgrzech, w Rumunii i Wielkiej Brytanii - są to najmłodsze rynki w naszej Grupie" -dodał członek zarządu odpowiedzialny za rozwój rynków zagranicznych Jarosław Kochański, cytowany w komunikacie.

W połowie czerwca ISBnews informowało, że Exact Systems myśli o wejściu na GPW, co jest priorytetem obok ekspansji na rynki zagranicznej.

Exact Systems działa od 2004 r. i jest obecnie liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla producentów branży motoryzacyjnej w Polsce oraz jedną za największych firm tego typu w Europie. Głównymi odbiorcami usług Exact Systems są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Obecnie firma posiada swoje przedstawicielstwa w 12 państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Belgii, Holandii oraz Chinach. Exact Systems współpracuje z ponad 620 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 4500 kontrolerów jakości.

(ISBnews)