Budowa fabryki baterii litowych do samochodów elektrycznych na terenie zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) Tarnobrzeskiej SSE (podstrefa Wrocław-Kobierzyce) została dziś oficjalnie rozpoczęta.

"Spośród 5 filarów wzrostu gospodarczego Polski, w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju na pierwszym miejscu jest reindustrializacja. Inwestycja LG w Polsce wpisuje się w Plan rozwoju elektromobilności, będący ważnym elementem tego filaru. Rozpoczęcie w Polsce budowy unikalnej w skali europejskiej fabryki baterii do samochodów elektrycznych to krok w kierunku realizacji naszych zamierzeń. Liczymy, że inwestycja przyniesie wielostronne korzyści" - powiedział Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

Zgodnie z umową, LG Chem do końca 2018 roku zainwestuje blisko 1,3 mld zł. Będzie  to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

>>> Czytaj więcej: Wielka inwestycja pod Wrocławiem. Koreańczycy zatrudnią 700 osób

"Z zadowoleniem przyjmujemy inwestycje Grupy LG na terenie zarządzanej przez nas specjalnej strefy ekonomicznej. Agencja Rozwoju Przemysłu, działając w ramach Grupy PFR, aktywnie uczestniczy w realizacji rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Tworzymy warunki i wysyłamy impuls do polskiej branży motoryzacyjnej, żeby zajęła mocną pozycję na tym perspektywicznym rynku, co przełoży się na nowe miejsca pracy oraz wzrost innowacyjności w całej branży" - podkreślił prezes ARP Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Nowa fabryka LG Chem, której uruchomienie produkcji planowane jest na II połowę 2017 roku, będzie miała powierzchnię 41 300 m2. Docelowo będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

"Chcemy sprawić, by polska fabryka baterii stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat. Polska fabryka baterii, jako pierwsza fabryka produkcji masowej baterii litowych do samochodów elektrycznych w Europie, odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby ta fabryka stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych" - dodał prezes Energy Solutions, LG Chem UB Lee.

LG Chem jest firmą chemiczną, która działa w trzech obszarach biznesowych: petrochemicznym, IT i materiały elektroniczne, oraz rozwiązania energetyczne. Branża chemiczna wytwarza szeroką gamę produktów, od wyrobów petrochemicznych aż po specjalistyczne tworzywa sztuczne. Rozszerza również swój obszar działalności o zaawansowane technologicznie materiały elektroniczne i baterie.

Od początku funkcjonowania Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan wydano w niej łącznie 320 zezwoleń na prowadzenie działalności, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 8,2 mld zł. Zarządzającym strefą jest ARP.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Dziś jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

>>> Czytaj też: Wielki program elektromobilności. Na co tak naprawdę stać Polskę?