Indeks Dow Jones Industrial rośnie 0,6 proc. S&P 500 zwyżkuje o 0,4 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,6 proc.

Do wzrostów indeksu DJI najbardziej przyczyniają się Goldman Sachs i Boeing. W ujęciu sektorowym największe wzrosty odnotowują: sektor finansowy i surowców.

W środę na rynek spłynęły liczne dane makro z USA, a także wskaźniki PMI z krajów Europy oraz dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Z danych marko zza oceanu, wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA wzrósł we wrześniu do 57,1 pkt. i był powyżej oczekiwań. W sierpniu wzrosty odnotowały też zamówienia na dobra trwałe i zamówienia w przemyśle mdm.

Niższy od oczekiwań okazał się wzrost liczby miejsc pracy w USA we wrześniu - według raportu prywatnej firmy ADP Employer Service.

Inwestorzy poznali też dane na temat deficytu handlowego w USA, który wzrósł mdm i wyniósł w sierpniu 40,7 mld USD, wobec oczekiwanych przez analityków 39,2 mld USD.

W centrum zainteresowania rynków w USA będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu o 175 tys., po wzroście o 151 tys. w sierpniu.

Na rynku surowców rosną ceny ropy, po danych opublikowanych we wtorek przez Departament Energii USA (DoE), który poinformował, że zapasy surowca spadły w ubiegłym tygodniu o prawie 3 mln baryłek. Jest to piąty z rzędu tygodniowy spadek zapasów. Wcześniej, prywatny Amerykański Instytut Paliw (API) szacował spadek zapasów ropy w USA na 7,6 mln baryłek.

Baryłka ropy Brent na giełdzie paliw w Londynie drożeje w środę do około 52 USD i jest najwyższa od czerwca. Cena baryłki WTI rośnie do 49,72 USD. Oba benchmarki zwyżkują o ok. 2 proc.

W centrum uwagi rynków kolejny dzień z rzędu są jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed. Większość z wypowiadających się w ostatnim czasie członków banku centralnego USA, opowiada się za podwyżką stóp procentowych w najbliższym czasie.

W środę głos zabrał Charles Evans, prezes Fed w Chicago. Evans powiedział, że oczekuje od amerykańskiego banku centralnego podwyżki stóp procentowych przed końcem tego roku i że chciałby widzieć "wyraźniejszą komunikację" w sprawie warunków, które muszą być spełnione w przypadku dalszych działań.

We wtorek Jeffrey Lacker, nie posiadający w tym roku głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku (FOMC), zaapelował o "wyprzedzającą" podwyżkę stóp w USA. Głosująca członkini FOMC, Loretta Mester, w swoich poniedziałkowych wypowiedziach oceniła, że istnieją "przekonujące" przesłanki za podwyżką stóp procentowych w Stanach podczas listopadowego posiedzenia Fed.

Z gołębimi ocenami nie przebił się William Dudley. Dudley, prezes Fed z Nowego Jorku, sugeruje, żeby Rezerwa Federalna zachowała ostrożność w podwyższaniu stóp procentowych.

Na rynku walutowym we wtorek wieczorem euro mocno umocniło się wobec amerykańskiego dolara w reakcji na informacje o tym, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zacznie stopniowo zmniejszać skup obligacji z rynku w ramach programu luzowania ilościowego jeszcze przed jego zakończeniem w marcu 2017 r. Jak podała agencja Bloomberg, skup obligacji może być zmniejszany stopniowo o 10 mld euro miesięcznie.

W środę kurs EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do poziomu 1,1207. Amerykańska waluta umacnia się z kolei do japońskiego jena. Kurs USD/JPY rośnie o 0,5 proc. do 103,4.

Po wtorkowych historycznych spadkach, w środę kurs funta pozostaje bez większych zmian. Po niedzielnej deklaracji brytyjskiej premier o ostatecznej dacie notyfikacji Brexitu do UE, funt spadł we wtorek do najniższego od 31 lat poziomu.

Indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,1 proc. Francuski CAC 40 zniżkuje o 0,2 proc. Niemiecki DAX idzie w dół o 0,3 proc. Brytyjski FTSE 100 spada o 0,6 proc.

Z europejskich spółek o ponad 10 proc. rosną akcje Tesco, które opublikowało lepsze od oczekiwanych wyniki za pierwsze półrocze 2016 r. Zwyżkują także inni detaliści, między innymi brytyjskie WM Morrison i Sainsbury's oraz francuska sieć Casino.

W środę po południu akcje Deutsche Banku rosną o ponad 1 proc. Deutsche Bank, który w tym roku stracił niemal 50 procent swojej wartości - w środę rano zyskiwał już 5. sesję, bo słabną obawy o to, że bank będzie zmuszony do podwyższenia kapitału.

NIE BYŁBYM ZASKOCZONY PODWYŻKĄ STÓP DO KOŃCA ROKU - EVANS, FED

"Jeśli dane będą napływać tak jak do tej pory, byłbym za jednym podniesieniem głównej stopy procentowej do końca tego roku" - powiedział Charles Evans, prezes Fed w Chicago, podczas przemowy w Nowej Zelandii. Dodał, że "taki ruch" jest najbardziej prawdopodobny w grudniu, jednak nie wyklucza go także na wcześniejszym posiedzeniu. Evans będzie miał prawo głosu na posiedzeniu Fed w 2017 r.

EBC PRZYGOTOWUJE SIĘ DO OGRANICZENIA SKUPU AKTYWÓW I WYGASZANIA LUZOWANIA POLITYKI MONETARNEJ

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zacznie stopniowo zmniejszać skup obligacji z rynku w ramach programu luzowania ilościowego jeszcze przed jego zakończeniem w marcu 2017 r. - podała we wtorek po południu agencja Bloomberg, powołując się na źródła w banku. Bloomberg napisał, iż skup obligacji może być zmniejszany stopniowo o 10 mld euro miesięcznie. Jednocześnie źródła agencji nie wykluczyły powrotu do pełnego wykorzystania obecnego poziomu skupu aktywów w wys. 80 mld euro miesięcznie. Jak podaje agencja, ostateczna decyzja EBC będzie zależeć od prognoz gospodarczych dla strefy euro oraz rozwiązania problemu zmniejszającego się portfolio obligacji, które może skupować EBC.

Podczas wrześniowego posiedzenia EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Miesięczny target w przypadku tego programu wynosi 80 mld euro. EBC potwierdził, iż planuje prowadzić skup aktywów z rynku do marca 2017 r. lub dłużej, jeżeli będzie to konieczne.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST LICZBY MIEJSC PRACY W USA W IX - ADP

W firmach w USA przybyło we wrześniu 154 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu przybyło 165 tys. miejsc pracy. W sierpniu przybyło 175 tys. miejsc pracy po korekcie wobec 177 tys. przed korektą.

WSKAŹNIK ISM AKTYWNOŚCI W USŁUGACH W USA W IX W GÓRĘ

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł we wrześniu i wyniósł 57,1 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,0 pkt. W sierpniu wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 51,4 pkt. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze.

WZRÓSŁ DEFICYT HANDLOWY USA W VIII

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w sierpniu do 40,7 mld USD z 39,5 mld USD miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 39,2 mld USD.

ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W USA LEKKO W GÓRĘ

Zamówienia na dobra trwałe w USA w sierpniu wzrosły o 0,1 proc. mdm, po tym jak w lipcu wzrosły o 3,6 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu spadły w sierpniu o 0,2 proc. mdm wobec wzrostu o 1,1 proc. w lipcu.

ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE USA W VIII WZROSŁY MDM

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w sierpniu wzrosły mdm o 0,2 proc. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w sierpniu spadną o 0,2 proc. mdm. W lipcu zamówienia wzrosły o 1,4 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 1,9 proc. przed korektą.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W EUROLANDZIE W VIII W DÓŁ MDM, W GÓRĘ RDR - EUROSTAT

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,1 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,3 proc., po korekcie z +1,1 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm spadnie o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w VIII o 0,6 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,8 proc., po korekcie z +2,9 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 1,5 proc.

PMI W USŁUGACH W IX WE FRANCJI NIŻSZY OD WSTĘPNEGO WYLICZENIA - MARKIT

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 53,3 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 54,1 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

PMI W USŁUGACH W IX W NIEMCZECH NIŻSZY MDM - MARKIT

Indeks PMI w Niemczech w usługach we IX wyniósł 50,9 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 50,9 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,6 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

PMI W USŁUGACH STREFY EURO W IX LEKKO W DÓŁ MDM - MARKIT

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 52,2 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 52,1 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług.

PMI COMPOSITE W STREFIE EURO W IX ZGODNY Z WSTĘPNYM WYLICZENIEM - MARKIT

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 52,6 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 52,6 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

PMI W USŁUGACH W W. BRYTANII W IX WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ - CHARTERED INSTITUTE

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł we wrześniu 52,6 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Prognozowano, że indeks wyniesie 52,2 pkt.