Jak mówił wiceminister na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, zakończyły się konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma to być najważniejszy dokument wskazujący kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej.

Poinformował, że resort rolnictwa brał aktywny udział na wszystkich etapach tworzenia Planu oraz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Najistotniejszą sprawą dla ministerstwa jest włączenie do SOR problematyki wiejskiej i rozwoju rolnictwa.

Według Zarudzkiego, SOR przedstawia nowy model rozwoju, którego celem jest „tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym”. Dokument kładzie nacisk na włączenie w procesy rozwojowe wszystkich obszarów, w tym małych miast i obszarów wiejskich oraz zakłada, że korzyści ze wzrostu gospodarczego powinny być dostępne dla wszystkich, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Kluczowym elementem realizacji SOR będą projekty strategiczne i flagowe. W projekcie oddanym do konsultacji społecznych znajduje się kilkanaście projektów strategicznych zgłoszonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznaczył Zarudzki.

Reklama

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że takimi projektami są m.in.: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności; Polski Holding Rolno-Spożywczy; platforma żywnościowa; Polska Akademia Spożywcza; Pakt dla rolnictwa i związana z nim budowa infrastruktury wsi.

Kolejne projekty to: wsparcie i profesjonalizacja Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i w małych miastach; wzmocnienie systemu doradztwa rolniczego; poprawa mobilności międzysektorowej zasobów pracy w rolnictwie (obecna nazwa: Nowe szanse na wsi); dostosowanie do zmian demograficznych (w zakresie programu aktywny i zdrowy senior rolnik).

Strategicznym projektem są także: energetyka rozproszona na obszarach wiejskich; woda dla rolnictwa; odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych; Strategie Lokalnego Rozwoju - instrument zarządzania rozwojem lokalnym przez społeczność; gospodarstwo otwarte na ludzi oraz utworzenie Funduszu Rozwoju Rolnictwa. (PAP)