Sejm wyraził zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu


Warszawa, 06.10.2016 (ISBnews) - Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o ratyfikacji uzgodnionego w Paryżu 12 grudnia 2015 r. porozumienia paryskiego do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, podało Ministerstwo Środowiska.
"W czwartek projekt został przyjęty przez Sejm i Senat, następnie trafi do podpisu Prezydenta. Porozumienie paryskie wejdzie w życie 4 listopada" – czytamy w komunikacie.
Do wejścia w życie porozumienia potrzebna ratyfikacja umowy przez 55 krajów odpowiadających za 55% światowych emisji gazów cieplarnianych. Z zamieszczonych na stronie ONZ informacji wynika, że tzw. listy ratyfikacyjne złożyły dotąd 74 kraje odpowiadające za 58,82% emisji, podano także.
We wtorek Parlament Europejski potwierdził zgodę Unii Europejskiej, która odpowiada łącznie za ok. 11% światowych emisji.
"Porozumienie paryskie wejdzie w życie przed zaplanowanym na 7-18 listopada kolejnym światowym szczytem klimatycznym w Maroku. Dzięki temu będzie się tam mogło odbyć pierwsze posiedzenie stron, które zaakceptowały umowę i zacznie się praca nad jej implementacją" – czytamy dalej.
Porozumienie paryskie zostało podpisane przez Polskę 22 kwietnia 2016 r. Jest ono aktem prawa międzynarodowego, który ma doprowadzić do działań, które zahamują narastanie globalnego ocieplenia. Jednocześnie porozumienie pozostawia stronom swobodę w doborze działań, które pozwolą ten cel osiągnąć, bowiem uwzględnia specyfikę każdego z państw w tym zakresie.
(ISBnews)