Umowy na dofinansowanie budowy dwóch węzłów, czyli miejsc, w których z prywatnych pojazdów można będzie przesiąść się do pojazdów udostępnianych w ramach transportu zbiorowego, podpisali w czwartek w Kartuzach przedstawiciele samorządu województwa i władz lokalnych gmin Kartuzy oraz Stężyca (na terenie tej gminy leży Gołubie).

Projekty warte w sumie 32 mln zł zostaną dofinansowane kwotą ponad 13,5 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak powiedział PAP Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, węzły integracyjne mają sprawić, by mieszkańcy całego regionu mieli łatwiejszy dostęp do transportu zbiorowego, a tym samym do dużego metropolitalnego rynku pracy.

Szymański zaznaczył też, że popularyzacja transportu zbiorowego przyczyni się również do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń szkodzących środowisku, w tym np. spalin.

W Kartuzach kosztem 26 mln zł (dofinansowanie wyniosło prawie 10 mln zł) powstanie węzeł i trasy dojazdowe do niego. Tutaj głównym celem jest będzie polepszenie siatki połączeń z wykorzystaniem autobusów, ale przede wszystkim oddanej rok temu do użytku przez samorząd województwa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach prac zmodernizowany zostanie dworzec kolejowy i prowadzące do niego drogi, a w sąsiedztwie powstaną parkingi, na których mieszkańcy będą mogli zostawiać zarówno auta, jak i rowery.

Projekt ma zostać zrealizowany do czerwca 2018 r. Autorzy przedsięwzięcia oceniają, że z nowopowstałej infrastruktury rocznie korzystać będą blisko 164 tysiące pasażerów publicznego transportu zbiorowego.

Z kolei węzeł integracyjny planowany w Gołubiu kosztować będzie prawie 6 mln zł (dofinansowanie z UE wyniesie ponad 3,6 mln zł). Projekt zakłada budowę tras rowerowych prowadzących do węzła z miejscowości Stężyca, Szymbark i Zgorzałe (łączna ich długość to 13 km). Na terenie samego węzła powstanie parking dla 23 aut, przystanek autobusowy z wiatą i miejscem postojowym dla autobusu, a także parking dla 96 rowerów.

Projekt ma zostać zrealizowany do września 2017 r. W jego ramach samorząd chce także przeprowadzić kampanię informacyjno-edukacyjną promującą transport zbiorowy i niezmotoryzowany. Autorzy projektu ocenili, że rocznie z nowej infrastruktury skorzysta ponad 108 tysięcy pasażerów publicznego transportu zbiorowego.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP Szymański, zgodnie z planami przyjętymi w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot do roku 2023, na terenie całego obszaru metropolitalnego ma powstać w sumie około 20 węzłów integracyjnych. Kilka z nich zostanie zbudowanych w Trójmieście, a pozostałe w mniejszych miastach, w tym w Rumi, Redzie, Wejherowie, Żukowie czy Pruszczu Gdańskim oraz na terenie gmin wiejskich.

Środki na budowę węzłów rozdysponowywane będą sukcesywnie, w miarę jak samorządy przygotują odpowiedni zestawy projektów i dokumentacji. (PAP)