Możliwość ustawowego rozwiązania kredytów walutowych to główny czynnik ryzyka dla banków – ocenia Komisja Nadzoru Finansowego. KNF podsumowała wyniki sektora w I półroczu. W raporcie wskazano, w jaki sposób na banki wpłynęło wprowadzenie podatku od instytucji finansowych.

Według nadzoru nowe obciążenie doprowadziło do „obniżenia oprocentowania depozytów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, jak też wzrostu oprocentowania części kredytów”. Skutek: wzrost dochodów odsetkowych.

Inny mechanizm to zwiększenie najbardziej płynnych aktywów, jak obligacje: „Przyrost dotyczył głównie portfela papierów skarbowych (o 57,5 mld zł, tj. o 28,9 proc.) i wystąpił przede wszystkim w podmiotach, które od lutego br. podlegają ustawie podatku od niektórych instytucji finansowych” – podał nadzór. Według jego wyliczeń, jeśli banki nie sprzedadzą obligacji skarbowych, to do końca roku zaoszczędzą na podatku bankowym ok. 200 mln zł.

KNF przedstawiła też raport na temat spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. „Sytuację sektora SKOK w zakresie adekwatności kapitałowej nadal uznać należy za trudną” – napisano w dokumencie. W I półroczu fundusze własne kas obniżyły się o ponad 90 mln zł. To efekt dokonywanych przez kasy odpisów i ponoszonych w związku z tym strat. Kapitały wszystkich SKOK-ów wynosiły w końcu czerwca niespełna 430 mln zł. Jednak według KNF, gdyby kasy uwzględniały uwagi nadzoru, to byłyby na minusie. W najlepszym wypadku ich kapitały wynosiłyby 12 mln zł. ⒸⓅ