Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej marszałek województwa Cezary Przybylski, zakup nowego taboru związany jest z dynamicznym wzrostem liczby pasażerów korzystających z oferty przewozowej Kolei Dolnośląskich. Dziś rocznie z oferty tego przewoźnika korzysta 7 mln pasażerów.

„Przetarg został ogłoszony na składy pięcioczłonowe, w których jest od 220 do 260 miejsc i które mogą przewieźć 500 pasażerów” - mówił Przybylski.

Oferty w przetargu można składać do 17 listopada. Wartość tego kontraktu to około 250 mln zł. Samorząd województwa chce sfinansować zakup nowych pociągów z funduszy unijnych, które pokryją 85 proc. kwoty zakupu.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak dodał, że do 2022 r. samorząd chce kupić 28 nowoczesnych, elektrycznych składów. „W sumie planujemy wydać na ten tabor 610 mln zł. Nowe pociągi oznaczają również zwiększenie liczby i częstotliwości połączeń” - mówił Michalak.

Koleje Dolnośląskie S.A. to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe. Ma obecnie do dyspozycji 25 składów spalinowych, 16 nowoczesnych składów elektrycznych oraz cztery starsze składy elektryczne.(PAP)