Zgodnie z opracowaniem wykonanym przez NWR Karbonia, nakłady inwestycyjne na budowę nowej kopalni Dębieńsko miały wynieść ponad 800 mln euro. Prairie podkreśla, że tak wysoki koszt byłby trudny do sfinansowania.

"Myślę, że możemy wypracować znacznie niższy koszt kapitałowy niż wynika z szacunków NWR" - powiedział prezes Prairie Ben Stoikovich podczas konferencji prasowej.

Spółka rozpocznie rozmowy z potencjalnymi finansującymi dopiero po sporządzeniu studium wykonalności, które z kolei powstanie dopiero po uzyskaniu zmienionych warunków koncesji i wykonaniu odwiertów.

"Połowa 2018 r., a raczej koniec - to dopiero początek rozmów o finansowaniu" - powiedział dziennikarzom wiceprezes PD Co. - polskiej spółki Prairie - Artur Kluczny.

Prairie Mining Limited podało dziś, że przejęło należący wcześniej do New World Resources (NWR) projekt węglowy Dębieńsko na Górnym Śląsku za maksymalnie 2 mln euro.

Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.

(ISBnews)