Gwardia Narodowa będzie zbudowana na podstawie istniejących już korpusów rezerwy różnych formacji: policji, żandarmerii, wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Gwardziści mają wykonywać różne zadania: od patrolowania ulic, przez zabezpieczenie imprez masowych po funkcje administracyjne.

Prezydent Francji Francois Hollande mówił kilkakrotnie o rozwoju obecnych korpusów rezerwy różnych formacji, które miałyby pomóc zwiększonym siłom policji, żandarmerii i wojska zmobilizowanym w ub. roku do ochrony porządku i bezpieczeństwa na całym terytorium kraju. Pierwszy raz o Gwardii Narodowej prezydent wspomniał w przemówieniu do połączonych izb parlamentu po zamachach z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

W odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne ulic francuskich miast pilnuje 53 tys. policjantów, 36 tys. żandarmów i 10 tys. żołnierzy, a także część rezerwistów różnych formacji zbrojnych, których w sumie obecnie jest 63 tys.

W lipcu francuski prezydent skierował apel do obywateli, by ochotniczo wstępowali do różnych korpusów rezerwy. Zasadniczo są one otwarte dla wszystkich zdrowych kobiet i mężczyzn mających francuskie obywatelstwo.

Reklama

Gwardia Narodowa, oddzielna od wojska formacja zbrojna, istniała we Francji od 1789 do 1872 roku i zasłużyła się m.in. udziałem w różnych rewolucjach, jakie przetoczyły się przez kraj. (PAP)