"Myślę, że w tym roku będziemy mogli też powiedzieć o bardzo dobrym wyniku deficytu państwa, który będzie niższy niż zakładaliśmy" - powiedziała Szydło w TV Trwam.

W ustawie budżetowej na rok 2016 zapisano deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż 54,74 mld zł. Z projektu ustawy budżetowej na rok 2017 przekazanego do Sejmu wynika, że przewidywane wykonanie, jeśli chodzi o deficyt budżetu państwa w 2016 r. to 42,00 mld zł. W przypadku deficytu sektora finansów publicznych MF w kwietniowej aktualizacji programu konwergencji przewidywał, że wyniesie on w tym roku 2,6 proc. PKB.

"Oczywiście bardzo dużo zależy od koniunktury i bardzo dużo zależy od tego, jak w kolejnych latach będzie się rozwijała również gospodarka światowa i europejska. Kryzysy, które wstrząsają światem odbijają się również na polskiej gospodarce" - dodała.

Wskazała, że dla Polski ogromnym wyzwaniem jest uruchomienie przede wszystkim inwestycji, środków europejskich.

"I o ile na początku roku rzeczywiście tutaj nie było najlepiej i po pierwszym półroczu te wykonania nie były najwyższe, to mogę powiedzieć, że w tej chwili już na prawdę ruszyło to wszystko pełną parą, są bardzo dobre wyniki. W przyszłym tygodniu mam nadzieję, z panem ministrem Kwiecińskim powiemy o tym. Bo jest się czym chwalić. Inwestycje ruszają, umowy są podpisywane" - powiedziała.

Rząd będzie przygotowywać nowy projekt podatku od handlu

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

"(...) Jesteśmy na to przygotowani. Po pierwsze ten werdykt zaskarżymy do trybunału w Strasburgu, a po drugie będziemy również przygotowywać nowy projekt" - powiedziała Szydło w TV Trwam.

Na początku października wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił w rozmowie z dziennikarzami, że można sobie wyobrazić sytuację, że nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że podatek handlowy powinien być i rząd musi nad tym podatkiem pracować. Jego zdaniem nie ma powodów, żeby działalność, jaką prowadzą hipermarkety i wielkie sieci handlowe była nieopodatkowana.

>>> Czytaj też: Zyskają gorzej zarabiający, ale nie wszyscy. W jednolitym podatku jest "haczyk"