"Pragę poinformować, że zakończone zostały negocjacje dotyczące lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki. To wypełnienie naszego zobowiązania programu gospodarczego, Planu zrównoważonego rozwoju, w którym ogromne znaczenie ma odbudowa przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o zakłady produkujące najnowocześniejszy sprzęt, w tym przypadku silniki. Zakład powstaje w Jaworze. Ciesze się, że firma o tak ogromnym dorobku, która jest uznaną marką na całym świecie podjęła decyzję o inwestycji w Polsce" - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej.

"To kolejny etap realizacji Planu na rzecz zrównoważonego rozwoju. W szczególności cieszymy się z inwestycji technologicznych, które przekładają się na wiele aspektów rozwoju gospodarczego" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wśród tych aspektów wymienił wzmocnienie kadry wysoko kwalifikowanej, rozwój technologiczny Polski i rozwój szkolnictwa zawodowego.

"To win-win-win dla państwa, przedsiębiorcy i społeczności lokalnej" - podkreślił Morawiecki, dodając, że inwestycja to "perła współpracy polsko-niemieckiej".

"Bardzo dziękuję za wsparcie rządu i zaangażowanych władz. Nasz współpraca była zasadnicza w umożliwieniu tej umowy. Oczekujemy współpracy w przyszłości, kiedy będziemy rozbudowywać koncern Mercedes-Benz w Polsce razem. Mieliśmy siedem lokalizacji, kiedy nasz zespół wrócił z Jawora, powiedzieli 'to jest to'" - powiedział członek zarządu Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer.

Wskazał, że poprzedni rok był trzecim z rzędu, gdy sprzedaż Mercedesa w Polsce rosła, a w tym roku sprzedaż ponownie wzrosła i osiąga kolejny rekord. Według niego, gdy w kraju będzie odbywała się produkcja, będzie "jeszcze lepiej".

W maju Daimler podał, że zamierza zbudować kosztem ok. 500 mln euro fabrykę silników Mercedes-Benz w Jaworze (dolnośląskie). Jak wówczas zapowiadano, ma to być pierwszy zakład samochodowy Mercedesa w Polsce, produkujący czterocylindrowe silniki benzynowe i diesla dla samochodów osobowych Mercedes-Benz. W związku z inwestycją ma powstać kilkaset nowych miejsc pracy, a produkcja ruszy w 2019 r.