Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,9 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,8 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,9 proc.

W czwartek notowania amerykańskich indeksów wyraźnie zniżkują. Sentyment wyznacza środowa publikacja minutek z wrześniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, która w przekonaniu rynków stanowi jednoznaczną zapowiedź podwyżki stóp jeszcze w tym roku.

Podczas wrześniowego posiedzenia Fed kilku jej członków uważało, że decyzja o podwyżce "była blisko" oraz, że właściwym byłoby podwyższenie stopy funduszy federalnych relatywnie szybko, o ile sytuacja gospodarcza będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami - wynika z raportu z wrześniowego posiedzenia Fed.

W czwartek Patrick Harker, przewodniczący Fed z Filadelfii powiedział, że popiera jedną podwyżkę stóp w USA do końca tego roku. Harker zabierze głos ponownie wieczorem czasu polskiego.

Do spadków na giełdach przyczyniły się w czwartek także dane z chińskiej gospodarki. Chiński eksport spadł najmocniej od lutego 2016 r. po sześciu miesiącach nieprzerwanych wzrostów, czego nie spodziewali się analitycy.

Uwagę zwróciły w Stanach Zjednoczonych tygodniowe dane z rynku pracy. Liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych pozostała bez zmian tydzień do tygodnia i była najniższa od listopada 1973 r., podobnie jak czterotygodniowa średnia krocząca tego wskaźnika.

W istotne z punktu widzenia uczestników rynku wydarzenia obfitować będzie końcówka tygodnia. W piątek głos zabierze przewodnicząca Fed Janet Yellen, której słów z uwagą będą słuchać inwestorzy, w nadziei na wskazówki co do krótkoterminowych zamierzeń Fed.

Na rynek napłyną tego dnia również istotne dane makro - odczyty sprzedaży detalicznej za wrzesień, indeksu optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan, a także miesięczne dane o zapasach niesprzedanych towarów i inflacji producenckiej.

Do spadków indeksu Dow Jones Industrial najmocniej przyczyniają się notowania akcji Goldman Sachs i Chevron.

W czwartek w USA najmocniej tracił sektor finansowy i surowcowy, in plus wyróżniały się natomiast spółki użyteczności publicznej.

Na giełdach trwa sezon wyników spółek.

Przychody linii lotniczych Delta Air Lines w III kw. 2016 r. były niższe od oczekiwań, natomiast zysk na akcję spółki okazał się lepszy od konsensusu. Po publikacji wyników, akcje Delta idą w dół o ponad 2 proc.

W piątek wyniki finansowe podadzą banki J.P. Morgan, Citigroup i Wells Fargo.

W czwartek akcje Wells Fargo idą w dół o prawie 1 proc., po informacji, że John Stumpf, prezes banku, rezygnuje ze swojej funkcji.

Sygnały płynące z Fed o mozliwym podwyższeniu kosztu pieniądza w USA sprzyjają notowaniom USD. Amerykański dolar pozostaje najmocniejszy w stosunku do euro na poziomach widzianych ostatnio w lipcu oraz w marcu. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicach 1,10, choć zaliczył w trakcie sesji minimum poniżej tej wartości.

Presja deprecjacyjna nie opuszcza waluty brytyjskiej. Kurs GBP/USD zniżkuje poniżej 1,22.

Po publikacji danych z Chin umacnia się japońska waluta. Kurs USD/JPY spada o 0,7 proc. w okolice 103, choć w trakcie trwania sesji na giełdach w Azji kształtował się powyżej 104,5.

Po południu pod kreskę zeszły notowania ropy naftowej. Tygodniowy przyrost zapasów surowca w Stanach okazał się wyższy od konsensusu. Zapasy wzrosły o 4,85 mln baryłek, tymczasem szacunki Bloomberga wskazywały na przyrost o 2 mln baryłek. Ilość surowca w amerykańskich magazynach wzrosła po raz pierwszy od 6 tygodni. W reakcji na dane cena baryłki WTI spadła poniżej 50 USD, a Brent w okolice 51 USD.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,3 proc. Francuski CAC 40 zniżkuje o 1,3 proc. Niemiecki DAX idzie w dół o 1,2 proc. Brytyjski FTSE 100 spada o 0,9 proc.

Słabe dane z Chin, największego na świecie konsumenta surowców, negatywnie wpływały w czwartek na wycenę spółek surowcowych. W dół idą akcje BHP Billiton i Rio Tinto. Citigroup obniżył rekomendacje dla obydwu firm do "sprzedaj".

Spadkom w Europie przewodził w czwartek sektor finansowy, na czele z ubezpieczycielami. Najmocniej tracą Aegon, Prudential, po obniżce rekomendacji przez różne banki, oraz Standard Life po obniżce ceny docelowej przez Barclays.

Tanieją walory UniCredit, który sprzedał w środę za 552 mln euro 20 proc. udziałów w Finecobanku, po tym, jak wygasł 90-dniowy lock-up, którym UniCredit był objęty po lipcowej sprzedaży 10 proc. udziałów w tym banku.

Rosną akcje trzeciego największego włoskiego pożyczkodawcy Banca Monte dei Paschi di Siena. Włoski fundusz ratunkowy dla banków zdecydował się zainwestować w Banca Monte 1,6 mld euro.

W Londynie w dół idą akcje Unilever, mimo wzrostu sprzedaży w III kw. 2016 r. Do spadków spółki przyczyniło się Tesco, którego akcje również tanieją, które wycofało ze sprzedaży część produktów Unilevera, gdyż ten podwyższył ceny swoich produktów.

JESTEM ZA JEDNĄ PODWYŻKĄ STÓP PROCENTOWYCH DO KOŃCA ROKU - HARKER, FED

"Wciąż popieram jednokrotną podwyżkę stóp procentowych do końca tego roku" - powiedział w czwartek Patric Harker, prezes Fed z Filadelfii. Dodał, że popiera stopniową ścieżkę normalizacji stóp procentowych. Zapytany o stan gospodarki USA, odpowiedział, że druga połowa roku jest lepsza od pierwsza. "Generalnie z gospodarką jest wszystko dobrze, rynek pracy posuwa się do przodu" - powiedział. Harker otrzyma prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2017 roku.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA BEZ ZMIAN

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA pozostała bez zmian na poziomie 246 tys. po korekcie, wobec 249 tys. przed korektą tydzień wcześniej. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 253 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,046 mln w tygodniu, który skończył się 1 października. Tutaj analitycy spodziewali się 2,050 mln osób.

ZAPASY ROPY W USA W UBIEGŁYM TYGODNIU W GÓRĘ

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,85 mln baryłek, czyli 1 proc., do 474 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,75 mln baryłek, czyli 2,3 proc. do 157 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,91 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 225,5 mln baryłek.

DEPARTAMENT ENERGII USA PODWYŻSZA CENĘ ROPY NA ’16, OBNIŻA NA ‘17

Amerykański Departament Energii podwyższył prognozę średniej ceny baryłki ropy WTI oraz Brent na 2016 r. do, odpowiednio, 42,78 USD oraz 43,43 USD z 41,92 USD oraz 42,54 USD – wynika z comiesięcznego raportu. Rewizji w dół uległa z kolei prognoza na 2017 r. do 49,99 USD z 50,58 USD w przypadku WTI, oraz 50,99 USD z 51,58 USD w przypadku Brent. Jednocześnie EIA obniżyła szacunki poziomu wydobycia ropy w USA do 8,73 mln baryłek dziennie w 2016 r z 8,77 mln baryłek, oraz podwyższyła prognozy wydobycia na 2017 r. do 8,59 mln baryłek dziennie z 8,51 mln baryłek.

EKSPORT CHIN NIESPODZIEWANIE W DÓŁ W IX

Eksport Chin spadł we wrześniu o 5,6 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 5,9 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport we IX rdr wzrósł o 2,5 proc. W dolarach eksport rdr spadł we IX o 10,0 proc., po spadku w VIII o 2,8 proc. i oczekiwanego przez analityków spadku o 3,3 proc.

W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła we IX 278,35 mld wobec nadwyżki poprzednio 346,00 mld i oczekiwanych przez analityków 364,50 mld juanów. W dolarach USA nadwyżka wyniosła we IX 41,99 mld USD wobec nadwyżki 52,05 mld USD i spodziewanych przez analityków 53,00 mld USD.

DEUTSCHE BANK WSTRZYMUJE ZATRUDNIANIE NOWYCH PRACOWNIKÓW

Deutsche Bank wstrzymał w środę ze skutkiem natychmiastowym zatrudnianie nowych pracowników - podała w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Zakaz dotyczy wszystkich oddziałów banku. Wcześniej w tym miesiącu Deutsche ogłosił uzgodniony ze związkami zawodowymi plan redukcji zatrudnienia o 1.000 osób.

GORSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE UNILEVER, TESCO NIEZADOWOLONE Z PODWYŻEK

Wolumen sprzedaży Unilever w III kw. spadł o 0,4 proc. wobec oczekiwanych +0,6 proc. - podała spółka w komunikacie. Wartość sprzedaży koncernu wzrosła w III kw. 2016 o 3,2 proc. Oczekiwano tymczasem wzrostu sprzedaży o 2,8 proc. Gigant branży FMCG poinformował, iż podwyższył w III kw. ceny swoich produktów średnio o 3,6 proc., najmocniej od 4 lat. Tu oczekiwano wzrostu +2,1 proc.

Brytyjska prasa donosi, iż Unilever zamierza podnieść ceny swoich produktów o 10 proc. z uwagi na deprecjację funta. Na podwyżki cen oraz ich zapowiedzi nie zgadza się Tesco, dla którego Unilever jest trzecim największym klientem. W czwartek Tesco wycofało ze sprzedaży w swoim sklepie internetowym część produktów Unilevera, gdyż obie spółki nie zdołały dojść do porozumienia w kwestii ich cen.

NORMALIZACJA POLITYKI MONETARNEJ W USA WOLNIEJSZA OD OCZEKIWAŃ - MERSCH, EBC

"Normalizacja stóp procentowych w USA była do tej pory wolniejsza niż tego oczekiwano" - powiedział w środę w nocy członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Yves Mersch. Dodał, że w świecie bardzo niskich stóp procentowych polityka monetarna nie powinna być jedynym dostępnym narzędziem stymulacji gospodarki.

OCZEKIWANIA INFLACYJNE JAPOŃSKICH GOSPODARSTW DOMOWYCH BEZ ZMIAN

Oczekiwania inflacyjne japońskich gospodarstw domowych pozostały w październiku bez zmian, w porównaniu do ostatniego badania sprzed trzech miesięcy - podał w komunikacie Bank Japonii (BoJ). Mediana rocznych oczekiwań inflacyjnych gospodarstw wynosi nadal 2 proc., tyle samo co pięcioletnich. Wcześniej w tym miesiącu opublikowano oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw, które wykazały ich spadek w porównaniu do lipca.

PIMCO WYBIERA DEFENSYWNE STRATEGIE INWESTYCYJNE

"Kładziemy nacisk na bardziej defensywne akcenty w konstrukcji portfolio" - ocenili w czwartek analitycy funduszu Pimco. Dodali, że skupiają się na określonych okazjach inwestycyjnych w obszarze hipotecznym, obligacji powiązanymi z inflacją oraz niektórych rynków kredytowych. Wcześniej w tym tygodniu analitycy Pimco ocenili, że amerykańska Rezerwa Federalna do końca 2017 r. może podnieść stopy procentowe dwu- lub trzykrotnie. (PAP)