Rosyjski państwowy potentat naftowy wraz z holenderską grupą Trafigura oraz rosyjskim funduszem United Capital Partners (UCP) jest blisko przejęcia pakietu kontrolnego firmy z siedzibą w Bombaju – pisze Quartz. Doniesienia zostały potwierdzone w kilku mediach.

Wartość transakcji ma zamknąć się w przedziale 12-13 mld dol. Przejęcie może zostać potwierdzone 15 października na szczycie BRICS, na którym będzie obecny Władimir Putin.

Rosnieft przejmie 49 proc. udziałów w firmie Essar Oil, która jest częścią Essar Group. Pozostałe dwa podmioty mają łącznie uzyskać identyczny odsetek udziałów. W rękach dotychczasowego właściciela firmy – rodziny Ruia – ma znaleźć się pozostałe 2 proc. akcji.

Awizowana transakcja byłaby jedną z największych rosyjskich inwestycji w Indiach. Wpisuje się też w strategię Kremla, który dąży do zacieśnienia gospodarczych relacji z gabinetem premiera Narendry Modiego.

Żadna ze stron nie potwierdziła jak dotąd finalizacji transakcji.

Essar Oil prowadzi rafinerię ropy naftowej, która produkuje dziennie 400 tys. baryłek. Mieści się ona w zachodniej części kraju w stanie Gujarat. Do firmy należy także ok. 2,5 tys. stacji benzynowych rozmieszczonych w całym kraju. Rosnieft wraz z kontrahentami wchodzą na rynek, który doświadczył popytowego boomu na ropę o niespotykanej dotąd skali. Do 2025 roku zapotrzebowanie na surowiec w Indiach ma przewyższyć japońskie, a trzecia gospodarka Azji stanie się również trzecim pod względem zapotrzebowania na ropę krajem na świecie.

>>> Czytaj też: Kuba rozpaczliwie potrzebuje ropy. Castro prosi o pomoc Rosję