"Poważnie myślimy o powrocie do wypłacania dywidendy. Ostatnie lata były dobre dla rafinerii, nie narzekaliśmy na marżę. Uważam, że po latach inwestycji nadszedł czas, aby podzielić się zyskami z akcjonariuszami. Nie tylko z głównym właścicielem, ale też z tysiącami akcjonariuszy indywidualnych" - powiedział Pietryszyn w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Ostatnio Grupa Lotos wypłaciła dywidendę z zysku za 2006 r.

Prezes powiedział też, że współpraca Lotosu z Orlenem dodałaby obu firmom wartości.

"W logistyce, zakupach. Przykładowo, do stacji na północy kraju Orlen wozi dziś paliwo z południa. Nie musiałby. Mamy dwa konkurujące ze sobą koncerny, mające tego samego kluczowego właściciela. Zamiast dublować m.in. infrastrukturę i zakupy, może warto pomyśleć o synergiach między dwoma największymi koncernami paliwowymi w Polsce" - wskazał Pietryszyn.

>>> Czytaj też: Repolonizacji banków ciąg dalszy. PZU jest coraz bliżej kupna Pekao

Zapytany, czy pomysły na współpracę z Orlenem znajdą się w strategii Lotos, odpowiedział, że ta decyzja zależy od właściciela.

"Strategię dla naszej grupy planujemy przedstawić pod koniec października radzie nadzorczej, a na przełomie listopada i grudnia - inwestorom" - powiedział prezes.

W sierpniu przedstawiciele zarządu zapowiadali, że Grupa Lotos przedstawi jesienią nową strategię, w której zakłada m.in. powrót do wypłacania dywidendy.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów. 

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"