"Obecnie 26 proc. badanych pracowników zadeklarowało, że w ciągu poprzedzającego półrocza zmienili pracodawcę lub stanowisko pracy u aktualnego pracodawcy" - napisano w komentarzu do 25. edycji badania "Monitor Rynku Pracy".

W II kw. 2016 r. odsetek osób zmieniających pracę w Polsce był wyższy o 3 pkt. proc. i wynosił 29 proc.

Z badania firmy Randstad wynika również, że co trzeci badany Polak (33 proc.) przyznał, że mniej lub bardziej aktywnie rozgląda się za nową pracą.

"Główna przyczyna zmiany pracy pozostaje chęć poprawy warunków zatrudnienia, którą wskazało 46 proc. badanych - to najwyższy zanotowany dotąd poziom tego wskaźnika w naszym kraju. Wyraźnie spadł z kolei odsetek badanach, którzy jako motyw zmiany podawali zmiany struktury w poprzedniej firmie (z 26 proc. do 17 proc.)" - napisano w komentarzu.

Reklama

>>> Czytaj też: Mały biznes w rozkwicie. Rekord wszech czasów

Badanie wskazuje również na wyraźną poprawę nastrojów polskich pracowników.

"Aż 75 proc. respondentów spodziewa się, że w razie konieczności, znalazłoby na rynku pracy pracodawcę oferującego podobne zatrudnienie w okresie nie dłuższym niż pół roku. O 4 pkt. proc. więcej (79 proc.) stwierdziło, że znalazłoby jakiekolwiek zatrudnienie" - napisano.

Ponadto, w III kw. 2016 r. spadły, o 5 pkt. proc. do 32 proc., obawy badanych Polaków o stabilność aktualnego zatrudnienia. Silny lęk deklarowało 9 proc. badanych, a umiarkowany 23 proc.

Agencja Randstad badała również problem nierówności płci w miejscu pracy.

"Odsetek szefów-mężczyzn (68 proc.), był na poziomie europejskiej średniej (67 proc.). Różnica ujawniła się za to w preferencjach: 74 proc. pracowników i aż 70 proc. pracowniczek w Polsce wolałoby, żeby ich szef był płci męskiej" - napisano w komentarzu do badania.

Natomiast jeśli chodzi o współpracowników, 87 proc. badanych Polaków wolałoby pracować w zespole zarówno z kobietami jak i z mężczyznami.

Według badania, rzadko jednak chcemy, aby firmy preferowały kobiety dla zrównania obecności obu płci na stanowiskach menadżerskich.

"Za rozwiązaniem premiującym kobiety starające się o pracę lub awans optuje 30 proc. pracowników i tylko 23 proc. pracowniczek" - napisano.

Stworzony przez Randstad indeks mobilności na rynku pracy śledzi otwartość pracowników na mobilność zawodową. Mobilność jest w badaniu definiowana według przewidywań pracowników o prawdopodobieństwie zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych 6 miesiącach (zarówno w przypadku podjęcia podobnej, jak i zupełnie innej pracy). Punktem startowym dla obliczeń indeksu jest agregacja odpowiedzi wszystkich respondentów badania w jego pierwszej edycji międzynarodowej (marzec 2010), stanowiąca wyjściowy poziom 100 punktów.

Bieżące badanie zostało zrealizowane w okresie sierpień-wrzesień 2016 r. na próbie 829 osób.

>>> Czytaj też: Tylko 1,5 proc. pracowników myśli o rezygnacji z pracy z powodu programu 500 Plus