Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,29 proc. i wyniósł 18.086,40 pkt.

S&P 500 spadł o 0,30 proc. i wyniósł 2.126,50 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,27 proc. do 5.199,82 pkt.

Z sektorów najsłabiej zachowywały się spółki produkujące dobra konsumenckie.

Wiceprezes Fed Stanley Fischer ostrzegł w poniedziałek przed niebezpieczeństwami związanymi z utrzymywaniem się niskich stóp procentowych, sugerując, że stan taki może prowadzić do dłuższej i głębszej recesji, czyniąc gospodarkę mniej odporną na wstrząsy.

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła we wrześniu o 0,1 proc. mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm. W sierpniu wskaźnik spadł o 0,5 proc. po korekcie, wobec spadku o 0,4 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło we wrześniu 75,4 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,6 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,3 proc. po korekcie, wobec 75,5 proc. przed korektą.

W USA trwa sezon publikacji raportów kwartalnych spółek. W poniedziałek lepsze od oczekiwań wyniki podały m.in. Bank of America i Hasbro.

Na poniedziałek publikację raportu zaplanowały jeszcze m.in. IBM i Netflix, na wtorek BlackRock, Johnson&Johnson, Philip Morris International, Goldman Sachs, Yahoo i Intel, a na środę US Bancorp, Halliburton, Morgan Stanley, American Express, Mattel i eBay.

W Europie niemiecki giełdowy indeks DAX stracił na zamknięciu sesji 0,73 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 0,46 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,94 proc.

Na rynku walutowym osłabiał się amerykański dolar, choć po danych o produkcji zniwelował część strat. Kurs EUR/USD rósł o 0,2 proc. do ok. 1,099. Drożeje również waluta japońska. Kurs USD/JPY spada o 0,2 proc. do ok. 104.

Na rynku surowców spadały ceny ropy naftowej. Baryłka Brent jest wyceniana na ok. 51,3 USD, a cena WTI zeszła poniżej poziomu 50 dolarów za baryłkę. Miedź pozostaje bez większych zmian, podobnie jak złoto i srebro.

Rentowności amerykańskich obligacji spadają po słabszych od prognoz danych o produkcji w USA. Rynek rozważa czy słabsze dane makroekonomiczne mogą skłonić Fed do opóźnienia decyzji o podniesieniu stóp procentowych. Negatywnie zaskoczył także indeks Empire Manufacturing.

RENTOWNOŚCI NIE WZROSNĄ - HSBC

Tempo zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed jest za wolne, żeby stopy procentowe znacząco wzrosły przed kolejnym spowolnieniem - ocenił Steven Major, szef działu analiz rynku długu w HSBC Holdings.

"Dla mnie problemy strukturalne nie zmieniają się - mówimy o nawisie podażowym długu, demografii, produktywności, nadmiernych oszczędnościach - wszystkich czynnikach wpływających na rynek długu" - powiedział Major w wywiadzie dla Bloomberg Television.

"Za rok rentowności będą niższe niż są teraz. Za pięć lat - wątpię, żeby były wyższe niż obecnie" - dodał.

W poniedziałek rano rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji rosła osiągając najwyższe poziomy od czerech lat, jednak obecnie są o 4 pb niżej, na poziomie ok. 1,79 proc.

ZYSK BANK OF AMERICA WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ

Bank of America, drugi pod względem aktywów bank w USA zanotował w III kwartale 2106 r. 4,96 mld dolarów zysku netto, czyli 41 centów na akcję, o 7,3 proc. więcej rdr. Konsensus rynkowy zakładał wynik na poziomie 33 centów na akcję, jednak może on nie być porównywalny ze względu na zdarzenia jednorazowe.

Przychody banku w III kwartale wzrosły o 3,1 proc. do 21,6 miliarda dolarów. Analitycy zwracają uwagę na redukcję kosztów o 3,3 proc. Do poprawy zysku przyczynił się w dużym stopniu wynik na inwestycjach w obligacje, który wzrósł o 39 proc. do 2,8 mld USD.

Notowania banku lekko spadają.

WYNIKI HASBRO LEPSZE NIŻ NAJBARDZIEJ OPTYMISTYCZNE PROGNOZY

Producent zabawek Hasbro uzyskał w III kwartale zysk netto na poziomie 2,03 dolara na akcję. Szacunki analityków mieściły się w zakresie 1,68-1,81 dolara na akcję. Spółka podała, że największe wzrosty przychodów, bo aż o 57 proc. rdr, zanotowała w segmencie zabawek dla dziewczynek. Sprzedaż produktów dla chłopców wzrosła o 2 proc., gier o 13 proc., a dla najmłodszych dzieci spadła o 8 proc.

Łączne przychody grupy wyniosły w III kwartale 1,68 mld dolarów wobec oczekiwanych przez analityków 1,55 mld dolarów.

Kurs Hasbro rośnie o ponad 7 proc.

EKSPLOZJA W FABRYCE BASF

W poniedziałek doszło do wybuchu w Ludwigshafen, w największej z niemieckich fabryk koncernu chemicznego BASF. Spółka poinformowała, że przyczyną serii eksplozji był pożar jednej z linii w zakładzie. W wyniku wypadku jedna osoba zginęła, a kolejne sześć uznaje się za zaginione.

Spółka wstrzymała działalność w zakładzie, a lokalne służby porządkowe otoczyły teren i monitorują powietrze w mieście.

W ocenie analityków Nomura, przedłużające się wstrzymanie prac w zakładzie w Ludwigshafen może spowodować zacieśnienie na rynku produktów etylenowych w Europie w 2017 r., z czego może potencjalnie skorzystać konkurencja: Dow Chemical oraz LyondellBasell.

BASF traci ok. 1 proc.

KAROLINA PÓŁNOCNA SZACUJE SZKODY PO HURAGANIE NA 1,5 MLD USD

Huragan Matthew, który na przełomie września i października przeszedł nad Kubą, Haiti i południowo-wschodnią częścią USA, spowodował w Karolinie Północnej 1,5 mld dolarów strat - wynika z szacunków władz stanowych. Jest to jedna z pierwszych analiz finansowych jego skutków.

Przedstawione wyliczenia dotyczą ponad 100 tys. domów, budynków przemysłowych i rządowych, nie uwzględniają jednak potencjalnych kosztów napraw infrastruktury, w tym dróg i mostów oraz utraconych rzeczy ruchomych.

W USA w wyniku huraganu zginęły co najmniej 43 osoby, w tym 26 w Karolinie Północnej.

OSŁABIENIE FUNTA POMOŻE GOSPODARCE W.BRYTANII ŁAGODNIE PRZEJŚĆ BREXIT - BROADBENT, BoE

Osłabienie funta, które nastąpiło po referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, pomoże gospodarce tego kraju przezwyciężyć szok związany z realizacją tej decyzji - ocenił Ben Broadbent, zastępca prezesa Banku Anglii. Dodał, że posiadanie elastycznego kursu walutowego jest niezwykle ważne dla gospodarek narażonych na ryzyka, które nie dotyczą ich partnerów handlowych, a tak właśnie jest w przypadku Brexitu.

Od ogłoszenia wyników głosowania funt stracił do dolara 18 proc.

ZASKAKUJĄCY SPADEK WSKAŹNIKA EMPIRE MANUFACTURING

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w październiku do minus 6,8 pkt. z minus 1,99 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 1,00 pkt, a najniższa prognoza wynosiła minus 4.

ROSNĄ PROGNOZY WYNIKÓW DLA AMERYKAŃSKICH BANKÓW

Z danych gromadzonych przez agencję Bloomberg wynika, że analitycy, którzy jeszcze 7 października, przed startem sezonu publikacji raportów spodziewali się spadku wyników banków wchodzących w skład indeksu S&P 500 o 2,7 proc. rdr, obecnie zakładają już wzrost o 0,7 proc. W piątek lepsze od oczekiwań wyniki podały JP Morgan i Citigroup, a w poniedziałek Bank of America.

INFLACJA W STREFIE EURO NAJWYŻSZA OD 2014 R.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,4 proc. we wrześniu rdr - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowych danych. To najmocniejszy wzrost od końcówki 2014 roku. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,4 proc. W VIII ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,2 proc. rdr.

PRODUKCJA W JAPONII W VIII NIECO SŁABSZA NIŻ SZACOWANO

Produkcja przemysłowa w Japonii w sierpniu wzrosła o 1,3 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu produkcji mdm o 1,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,5 proc., po spadku poprzednio o 4,2 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 4,6 proc. (PAP)