Produkcja energii z węgla i gazu zwiększyła się ponad dwukrotnie. To efekt wyłączenia przez Electricite de France (EdF) kilku reaktorów atomowych, które musiały przejść niezbędne przeglądy. Ta chwilowa zmiana proporcji jeśli chodzi o źródła energii spowodowała, że cena prądu wzrosła we Francji do poziomu najwyższego od 2009 roku.

“Niższa dostępność energii atomowej we Francji zaniepokoiła uczestników rynku” – komentuje Bruno Brunetti z Pira Energy Group z Nowego Jorku.

Reaktory atomowe należące do EdF wyprodukowały we wrześniu 26,6 TWh energii – to najmniej do sierpnia 1998 roku. Doprowadziło to do wysokiego wykorzystania energii z elektrowni węglowych i gazowych. Zużycie paliw kopalnych rosło już od kwietnia 2016 roku.

Obecnie Francja dysponuje 7 reaktorami atomowymi mniej niż przed rokiem, gdy EdF ogłosiło, że firma będzie potrzebowała więcej czasu na przeprowadzenie kontroli reaktorów i wyeliminowanie anomalii. 6 reaktorów na zostać przywróconych do pracy jeszcze w tym tygodniu.

Francja sprzedawała Niemcom energię za 24,9 euro za megawatogodzinę. 7 października cena ta wzrosła do 68,15 euro za megawatogodzinę – to najwięcej od 7 lat.

>>> Czytaj też: Czy resort energii wie co i dlaczego chce nam budować?