Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,42 proc. i wyniósł 18.161,53 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,62 proc. i wyniósł 2.139,60 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,85 proc. do 5.243,84 pkt.

Do wzrostów na Don Jones Industrial najbardziej przyczyniły się United Health, Goldman Sachs i Boeing. W ujęciu sektorowym najmocniej zwyżkowały akcje spółek z sektora ochrony zdrowia, finansów i surowców.

Uwaga rynków we wtorek skupiona była na publikacji raportów kwartalnych spółek. Wśród spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki za III kwartał, 81 proc. wypracowało wyższy zysk na akcję niż zakładał konsensus. Natomiast lepszymi od oczekiwań przychodami zaskoczyło 48 proc. spółek.

Lepsze od konsensusu wyniki podał Goldman Sachs. Akcje spółki rosły o prawie 2 proc. Wyniki banku są zgodne z ogólnym trendem w tym sektorze - w piątek lepsze od oczekiwań wyniki podały JP Morgan i Citigroup, a w poniedziałek Bank of America.

Wyższy od oczekiwań zysk na akcję w III kwartale zanotowały również m.in. BlackRock, Johnson&Johnson, United Health i Philip Morris International.

W poniedziałek po sesji kwartalne wyniki podał IBM, którego zysk netto i przychody w III kw. były lepsze od oczekiwań.

Powyżej konsensusu okazały się też wyniki kwartalne Netflix. Akcje giganta telewizyjnego rosły we wtorek o około 20 proc.

Zwyżkowały akcje Intela po tym jak Barclays podniósł rekomendację dla spółki do "przeważaj". Po sesji koncern opublikuje wyniki za III kwartał.

We wtorek na rynek spłynęły dane na temat inflacji w USA i Wielkiej Brytanii. Wskaźnik CPI we wrześniu w USA wzrósł mdm i był zgodny z oczekiwaniami analityków, natomiast inflacja bazowa we wrześniu w USA była poniżej konsensusu. Wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii wzrósł do 1 proc., co jest najwyższym poziomem od listopada 2014 roku.

Z danych makro inwestorzy poznali też indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, który spadł mdm i był zgodny z oczekiwaniami.

Inwestorzy z uwagą przyglądają się także wypowiedziom członków FOMC w sprawie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. W poniedziałek głos zabrał wiceprezes Fed, Stanley Fischer, który ostrzegł przed niebezpieczeństwami związanymi z utrzymywaniem się niskich stóp procentowych.

Na rynku walutowym, po porannych spadkach, do euro lekko umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spadał o 0,1 proc. do ok. 1,099. Dolar jest stabilny do japońskiego jena. Kurs USD/JPY był blisko poniedziałkowego zamknięcia w okolicach 104.

Po lepszych niż oczekiwano danych na temat inflacji w Wielkiej Brytanii umacniał się funt.

Na rynku surowców wahały się ceny ropy naftowej. Niektórzy analitycy ocenili, że na rynku ropy może nie być tak dużej nadpodaży na jaką wcześniej wskazywano. W środę oficjalne dane na temat zapasów ropy i jej produktów w USA w ubiegłym tygodniu przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Baryłka Brent jest wyceniana na ok. 51,4 USD, a cena WTI spadła poniżej 50 USD za baryłkę.

W Europie niemiecki giełdowy indeks DAX zyskał na zamknięciu sesji 1,22 proc., francuski CAC 40 zwyżkował o 1,32 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,76 proc.

Zwyżkowały akcje Ryanair mimo że tani przewoźnik z Irlandii obniżył prognozę całorocznego zysku winiąc za to słabego funta.

O ponad 3 proc. szły w górę akcje Tesco po tym jak brytyjska sieć poinformowała, że zwiększyła swój udział w rynku sprzedaży detalicznej w W. Brytanii po raz pierwszy od 2011 roku.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI GOLDMAN SACHS W III KW.

Goldman Sachs, jeden z największych amerykańskich banków, zaraportował lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 4,88 USD przy przychodach 8,17 mld USD. Według konsensusu Thomson Reuters, analitycy spodziewali się skorygowanego zysku 3,82 USD na akcję przy przychodach 7,42 mld USD. Przychody z obrotu papierami wartościowymi wzrosły o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu i wyniosły 3,75 mld USD. Przychody z bankowości inwestycyjnej utrzymały się na podobnym poziomie co rok wcześniej i wyniosły 1,54 mld USD.

WYNIKI JOHNSON&JOHNSON W III KW. POWYŻEJ KONSENSUSU

We wtorek Johnson&Johnson opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2016 roku, które okazały się lepsze od oczekiwań. Zysk na akcję wyniósł 1,68 USD, wobec szacowanego przez analityków 1,65 USD. Sprzedaż wyniosła 17,8 mld USD. Tutaj ekonomiści spodziewali się 17,7 mld USD. Johnson&Johnson zwiększył też przewidywaną prognozę zysku na akcję w całym roku do 6,68-6,73 USD, z 6,63-6,73 USD.

ZYSK NA AKCJĘ BLACKROCK W III KW. POWYŻEJ KONSENSUSU, PRZYCHODY PONIŻEJ

Fundusz inwestycyjny BlackRock w III kw. zanotował zysk na akcję na poziomie 5,14 USD, wobec oczekiwanego przez analityków 4,99 USD. Przychody spółki wyniosły 2,84 mld USD, wobec szacowanych przez rynek 2,89 mld USD. Wartość aktywów pod zarzadzaniem funduszu w III kw. wyniosła 5,12 biliona USD wobec spodziewanych 5,03 biliona USD. Na koniec poprzedniego kwartału wartość aktywów wynosiła 4,89 biliona USD.

KWARTALNY ZYSK IBM POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk netto koncernu IBM w trzecim kwartale 2016 roku wyniósł 3,29 USD na akcję, a rynek oczekiwał 3,23 USD zysku na akcję. Przychody IBM w trzecim kwartale sięgnęły 19,29 mld USD, podczas gdy konsensus zakładał przychody w wysokości 19 mld USD. W reakcji na wyniki w handlu pozasesyjnym akcje IBM zyskiwały około 1 proc. Od początku roku akcje IBM są na 12-proc. plusie.

ROŚNIE LICZBA SUBSKRYBENTÓW NETFLIXA

Liczba subskrybentów serwisu Netflix, największego na świecie serwisu oferującego strumieniowy dostęp do treści video na żądanie, wzrosła w minionym kwartale w USA o 370 tys., wobec prognozowanych 300 tys. Na świecie liczba nowych użytkowników zwiększyła się o 3,2 mln i znacząco przerosła oczekiwane 2 mln. Pozytywnie zaskoczyły także prognozy na IV kwartał. Netflix zapowiedział, że spodziewa się aż 1,45 mln nowych subskrybentów w USA i 3,75 na świecie. Obecnie liczba użytkowników serwisu na świecie wynosi 86 mln, z czego w USA - 47 mln. Spółka odnotowała też lepsze wyniki finansowe za III kwartał - przychody Netflix wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 36 proc. i po raz pierwszy przekroczyły 2 mld USD.

CENY KONSUMPCYJNE W USA WE IX WZROSŁY O 0,3 PROC. MDM

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA we wrześniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,1 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,3 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 1,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,2 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 1,5 proc. i 2,3 proc.

INFLACJA WE IX W WIELKIEJ BRYTANII W GÓRĘ

Wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii wzrósł do 1 proc., co jest najwyższym poziomem od listopada 2014 roku. Analitycy spodziewali się wzrostu do 0,9 proc. W sierpniu inflacja wzrosła do 0,6 proc. Inflacja bazowa wzrosła do 1,5 proc., wobec oczekiwanego 1,4 proc.

INDEKS NASTROJÓW WŚRÓD AMERYKAŃSKICH FIRM BUDOWLANYCH W DÓŁ MDM

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w październiku 63 pkt. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 63 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 65 punktów.

PAŃSTWA UE NIE POROZUMIAŁY SIĘ WS. ZGODY NA PODPISANIE UMOWY O CETA

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie. Belgia, która uniemożliwiła tymczasowe stosowanie zapisów CETA jeszcze przed ratyfikacją porozumienia, wyraziła nadzieję, że do szczytu uda jej się rozwiązać problem z zatwierdzeniem umowy handlowej przez parlamenty regionalne w tym kraju. 14 października parlament belgijskiego regionu Walonia sprzeciwił się podpisaniu CETA przez federalny rząd Belgii. Waloński premier Paul Magnette oświadczył, że region nie dostał wystarczających gwarancji, które rozwiałyby obawy dotyczące umowy. Belgijski rząd popiera CETA, potrzebuje jednak mandatu od parlamentów regionów i wspólnot językowych, aby w imieniu całego kraju zgodzić się na zawarcie przez Unię umowy handlowej z Kanadą.(PAP)