Photon został w zeszłym roku wyróżniony pierwszym miejscem w kategorii Projekty Społeczne w krajowej edycji konkursu Microsoft Imagine Cup. To mały robot, który komunikuje się przy użyciu mobilnej aplikacji i rozwija się wraz z postępami dziecka.

Polskie władze chcą, aby już na wczesnych etapach edukacji dzieci mogły uczyć się kodowania. W zeszłym roku współpracę w tym zakresie nawiązały resorty cyfryzacji, edukacji i nauki. Celem porozumienia jest także rozszerzenie podstawy programowej z technologii informacyjnych. Dzięki zmianom, umiejętność programowania stanie się elementem powszechnej edukacji informatycznej.

„Nauka programowania to przyszłość. Chcąc dać szanse również młodzieży z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, gdzie dostęp do zajęć w tym zakresie jest bardzo ograniczony ministerstwo cyfryzacji ogłosiło konkurs, którego celem jest rozwijanie kompetencji nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w tym zakresie. To bardzo ważne, aby młodzi ludzie mogli zdobyć umiejętności, które pomogą im w lepszym wykorzystaniu możliwości, które daje im współczesna technologia” - mówił w poniedziałek po południu podczas prezentacji i szkolenia wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

Jak zwracają uwagę eksperci programowanie kształci umiejętności, które są niezbędne we współczesnym świecie. Uczniowie zdobywają dzięki niemu takie kompetencje, jak m.in. zdolność logicznego myślenia, precyzyjnego wyrażania myśli, ale także umiejętność współpracy w grupie.

Reklama

Według prognoz, w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na osoby z przygotowaniem informatycznym. Jak wynika z badań, kompetencje cyfrowe będą potrzebne w około 90 proc. zawodów.

„Umiejętność programowania staje się jedną z kluczowych kompetencji w XXI wieku, niedługo będzie traktowana jak umiejętność pisania czy czytania. Właściwa edukacja i przygotowanie młodych ludzi jest jednym z większych wyzwań przed jakimi stoi rynek, administracja rządowa i szkolnictwo. Warsztaty prowadzone przez zeszłorocznych finalistów krajowej edycji Imagine Cup pokazują, że warto inwestować w kształcenie cyfrowych kompetencji. Takie rozwiązania jak Photon wpływają na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa” - mówił członek zarządu polskiego oddziału Microsoft Michał Jaworski.

Europejski Tydzień Kodowania został wprowadzony w 2013 roku i dotychczas w inicjatywie wzięło udział ponad pół miliona uczestników z całej Europy. Kampania cieszy się także ogromnym zainteresowaniem w Polsce. Tylko w zeszłym roku zorganizowano ponad dwa tysiące wydarzeń związanych z programowaniem.