W kolejnych latach do grupy zakupowej mają dołączyć kolejne spółki z grupy kapitałowej Węglokoksu.

Firmy, które w ostatnim czasie wspólnie przeprowadziły akcję ofertową, na jej podstawie zawarły już umowy na dostawę energii elektrycznej i gazu. W efekcie przyszłoroczne rachunki za gaz tworzących grupę spółek będą mniejsze ok. 350 tys. zł, a koszty energii elektrycznej zmaleją o ok. 180 tys. zł. Kolejną korzyścią będzie zaoferowanie tzw. usługi DSR, czyli czasowej redukcji poboru energii.

"Dzięki zawiązaniu grupy zakupowej staliśmy się dużym podmiotem na rynku energii, który oprócz dużego wolumenu zużycia może zaoferować m.in. usługę DSR, czyli okresowej redukcji swojego zapotrzebowania na energię" - wyjaśnił wiceprezes spółki ZEM Łabędy Zbigniew Bielawny. Spółka ta koordynuje wspólne zakupy energii i gazu przez grupę zakupową.

Rynek Demand Side Response (DSR) pozwala na czasowe zwiększenie mocy rezerwowych w systemie elektroenergetycznym, które np. mogą zabezpieczyć system przed blackout’ami.

Reklama

Zaletą grupowego zakupu energii jest też zmniejszenie ryzyka związanego ze zmiennością ceny, która zależy nie tylko od wielkości wolumenu kupowanej energii, ale i od terminu zakupu. Analiza rynku pozwala na zastosowanie rozwiązań minimalizujących ryzyko zakupu w niekorzystnym momencie.

Wiceprezes Węglokoksu ds. grupy kapitałowej Krzysztof Mikuła wskazał w środę, że podjęte działania służą nie tylko efektywnemu wykorzystaniu efektu synergii w grupie kapitałowej, ale też są jednym z działań służących integracji hut znajdujących się w grupie Węglokoksu.

"Cały czas pracujemy nad zacieśnianiem współpracy pomiędzy Hutą Łabędy i Hutą Pokój. Temu m.in. ma służyć organizowany przez Węglokoks holding Śląskie Huty Stali, który pozwoli na optymalne wykorzystanie ich potencjału" - powiedział wiceprezes.

Podmiotem dominującym holdingu Śląskie Huty Stali będzie Węglokoks, który już dziś pośredniczy w sprzedaży wyrobów oraz zapewnia hutom dostawy półproduktów. Holding ma dostarczać wyroby głównie do górnictwa, przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego, budownictwa i energetyki. Hutniczy holding ma rozpocząć działalność pod wspólnym szyldem jeszcze przed końcem tego roku.

Należący do Skarbu Państwa Węglokoks jest jednym z podmiotów pełniących ważną rolę w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Spółka jest wiodącym udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej (ma w niej ponad 30 proc. udziałów), ma też odegrać wiodącą rolę w konsolidacji kilku podmiotów sektora stalowego pod szyldem Śląskie Huty Stali. Ponadto Węglokoks angażuje się w proces restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego. W grupie kapitałowej Węglokoksu działa również kopalnia Bobrek-Piekary, należąca do spółki Węglokoks Kraj. (PAP)