Kopalnia Surowców Mineralnych i Zakład Przeróbczy Stoszyce znajdują się 16 km od Wrocławia. Zakład dysponuje najnowszym sprzętem do wydobywania kruszywa spod lustra wody, jest też wyposażony w urządzenia do uszlachetniania kruszyw. Nowa inwestycja umożliwi produkcję piasków i żwirów dla budownictwa.

"Obszarem zastosowania kruszyw naturalnych jest szeroko pojmowany segment budownictwa, który obejmuje zarówno produkcję betonu towarowego, prefabrykowanych elementów betonowych, zapraw, jak i - szczególnie dzisiaj aktualne - budownictwo drogowe. Rozpoczęcie eksploatacji złoża w Kopalni Stoszyce pozwoli na umocnienie potencjału produkcyjno-handlowego Grupy Górażdże w regionie Wrocławia" - poinformowała Małgorzata Dąbrowska z działu marketingu i komunikacji spółki Górażdże Cement SA.

Nowy zakład przeróbczy jest przystosowany do pracy w systemie automatycznym, sterowanym komputerowo przez operatora. Po zakończeniu eksploatacji złoża obszar górniczy kopalni Stoszyce ma być przekształcony w tereny rekreacyjne.

Wytwarzanie kruszyw to jedna z trzech, obok produkcji cementu i betonu, linii biznesowych Grupy Górażdże. Firma eksploatuje złoża żwirów i piasków w 17 kopalniach surowców mineralnych na terenach południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polski. W nowej kopalni i zakładzie przeróbczym docelowo zatrudni 11 osób.

Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów kruszyw, cementu, betonu towarowego i innych materiałów budowlanych.

W ub. roku wartość skonsolidowanych obrotów Grupy Górażdże wyniosła 1,1 mld zł. Spółki grupy zatrudniają obecnie 1,2 tys. pracowników.