Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,4 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,2 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,1 proc.

Do spadków na Dow Jones Industrial najbardziej przyczyniają się Travelers i Verizon.

W Europie i USA trwa sezon publikacji wyników finansowych spółek za III kwartał 2016 r. Wśród 116 spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki za III kwartał, 78,4 proc. zaskoczyło pozytywnie rynek zyskiem netto, a ok. 50 proc. przychodami.

W czwartek po sesji wyniki kwartalne opublikował Microsoft. Przychody giganta IT za I kwartał roku rozliczeniowego były lepsze od oczekiwań.

Reklama

W piątek wyniki podał General Electric - zysk na akcję amerykańskiego producenta w III kw. był powyżej oczekiwań, jednak przychody rozczarowały, a spółka obniżyła prognozę na 2016 r.

Inwestorzy poznali też wyniki finansowe McDonald's. Wzrost sprzedaży sieci fast foodów w ostatnim kwartale był znacznie wyższy od oczekiwań.

Honeywell, amerykański koncern przemysłowy, nie zaskoczył wynikami kwartalnymi, które potwierdziły wcześniej zakładany konsensus rynkowy.

Daimler, niemiecki producent samochodów, zanotował 10-proc. wzrost zysków w III kwartale dzięki zwiększonemu popytowi na luksusowe auta marki Mercedes-Benz.

British American Tobacco ogłosiło, że chce przejąć innego producenta wyrobów tytoniowych, Reynolds American Inc, tym samym tworząc największą notowaną spółkę w branży.

Inwestorzy z uwagą śledzą wypowiedzi członków Fed, szukając w nich wskazówek w sprawie podwyżki stóp procentowych przez bank. W tym tygodniu wypowiedziało się już kilku przedstawicieli FOMC - Stanley Fischer, Robert S. Kaplan i William Dudley. Wszyscy zasygnalizowali możliwą podwyżkę stóp procentowych do końca roku.

W piątek, podczas wykładu w Colombia Law School, głos zabrał Daniel Tarullo, a o 20.30 prezes Fed z San Francisco, John Williams, wypowie się podczas konferencji Federal Home Loan Bank.

Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w listopadzie wynosi 17,1 proc., a w grudniu 69,2 proc. - wynika z wyliczeń Bloomberga.

Na rynku surowców ceny ropy naftowej pozostają bez większych zmian. Minister energii Rosji, Alexander Novak, powiedział w piątek, że porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia ropy jest niezbędne, aby wesprzeć ceny ropy i że w weekend planuje złożyć propozycję swojemu odpowiednikowi w Arabii Saudyjskiej. OPEC spotka się 30 listopada, aby podjąć oficjalną decyzję na temat planowanego wcześniej ograniczenia produkcji ropy.

Baryłka Brent jest wyceniana na ok. 51,4 USD, a ropy WTI na 50,7 USD.

Na rynku walutowym, o 0,7 proc. do euro umacnia się dolar. Kurs EUR/USD jest najniższy od marca 2016 roku i wynosi ok. 1,087.

Do japońskiego jena osłabia się dolar. Kurs USD/JPY w piątek idzie w dół o 0,1 proc. i wynosi 103,8.

W Europie, indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,1 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,2 proc., a niemiecki DAX pozostaje bez większych zmian. Brytyjski FTSE 100 spada o 0,1 proc.

SEKTOR BANKÓW CIENIA MOŻE PONOWNIE ROSNĄĆ - TARULLO, FED

Od kryzysu 2008 r. działalność "banków cienia" (instytucji finansowych działających legalnie, jednak niepodlegających nadzorowi) zmniejsza się, jednak zacieśnianie regulacji dla systemu bankowego może odwrócić ten trend - uważa Daniel Tarullo, członek zarządu Fed.

"Zwiększanie regulacji dla instytucji objętych nadzorem może tworzyć zachęty do innowacji poza jego zasięgiem" - powiedział Tarullo w piątek.

BRITISH AMERICAN TABACCO CHCE PRZEJĄĆ REYNOLDS AMERICAN INC

British American Tobacco chce przejąć 100 proc. akcji Reynolds American Inc, przez dokupienie 57,8 proc. udziałów firmy. BAT wycenił ten pakiet na 47 mld USD. Akcjonariusze Reynolds mają otrzymać 24,12 USD w gotówce i 0,5502 akcji British American Tobacco za każdą akcję Reynolds. W ten sposób najbardziej znane marki papierosów, jak Lucky Strike, Rothmans, Dunhill i Camel połączyłyby się w ramach jednej grupy. Przejęcie oznaczałoby, że fabryka Reynolds w Północnej Karolinie przeszłaby w ręce BAT.

Financial Times donosi powołując się na źródła, że akcjonariusze Reynolds są zainteresowani fuzją, ale oczekują wyższej premii, niż zaoferowana przez British American Tobacco. Z informacji FT wynika, że BAT jest gotowy żeby umiarkowanie podnieść ofertę.

SPRZEDAŻ MCDONALD'S W III KWARTALE POWYŻEJ KONSENSUSU

Wyniki kwartalne McDonald's w III kwartale okazały się lepsze niż spodziewali się analitycy, w czym pomogły międzynarodowe rynki giganta fast foodów - Kanada i Wielka Brytania, a także rozwinięcie całodniowego menu śniadaniowego w USA. Przychody spółki w kwartale zakończonym 30 września wyniosły 6,42 mld USD. Analitycy spodziewali się przychodów na poziomie 6,28 mld USD. Zysk na akcję firmy wyniósł 1,62 USD, wobec szacowanych przez rynek 1,48 USD. W ujęciu światowym sprzedaż McDonald's wzrosła o 3,5 proc., podczas gdy konsensus zakładał wzrost o 1,5 proc. Około dwie trzecie przychodów McDonald's pochodzi z rynków zagranicznych, co widać również w strukturze przychodów w III kwartale z takimi rynkami na czele jak Kanada, Wielka Brytania, Australia i Niemcy.

GENERAL ELECTRIC OBNIŻYŁ PROGNOZY SPRZEDAŻY NA 2016 ROK

General Electric obniżył prognozę organicznego wzrostu sprzedaży do 0-2 proc. w 2016 roku, wobec szacowanych wcześniej 2-4 proc. Spółka przewiduje, że wypłaci inwestorom ok. 30 mld USD, wobec zakładanych wcześniej 26 mld USD. W III kwartale amerykański producent rozczarował przychodami, które wyniosły 29,3 mld USD, wobec oczekiwanych przez analityków 29,58 mld USD. Natomiast operacyjny zysk na akcję był lepszy od oczekiwań i wyniósł 32 centy. Ekonomiści spodziewali się zysku na poziomie 30 centów.

WYNIKI KWARTALNE MICROSOFTU LEPSZE OD OCZEKIWAŃ

Skorygowany zysk na akcję Microsoftu wyniósł 76 centów przy przychodach 22,33 mld USD i przebił oczekiwania analityków ankietowanych przez Thomson Reuters, którzy spodziewali się zysku 68 centów na akcje przy przychodach 21,71 mld USD. Przychody Azure, platformy chmurowej Microsoft, wzrosły aż o 116 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu. Przychody z całego segmentu cloud computing wzrosły o 8 proc. rdr do 6,38 mld USD, natomiast konsensusu FactSet przywidywał 6,27 mld USD. Przychody w segmencie komputerów osobistych spadły o 2 proc. do 9,3 mld USD, a w segmencie telefonicznym aż o 72 proc. Przychody ze sprzedaży konsoli Xbox zmniejszyły się o 5 proc.

BOMBARDIER PLANUJE REDUKCJĘ ZATRUDNIENIA O 7,5 TYS.

Bombardier zapowiedział zwolnienie 10 proc. pracowników w ciągu 2 lat. Kanadyjski koncern produkujący samoloty i pociągi, który restrukturyzuje swój biznes kolejowy, ogłasza redukcję zatrudnienia już po raz drugi w tym roku. Bombardier poinformował w piątek, że planuje zwolnić 7,5 tys. pracowników koncernu na świecie. Dwie trzecie zwolnień ma dotyczyć Bombardier Transportation, należącego do Bombardiera przedsiębiorstwa produkującego m. in. lokomotywy, wagony kolejowe, tramwaje i pociągi metra. Filie przedsiębiorstwa są zlokalizowane w 39 państwach, a główna siedziba znajduje się w Berlinie. (PAP)