Warszawa, 24.10.2016 (ISBnews) - Zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami powoli rośnie, ale do końca roku nie należy oczekiwać wyraźnego przyspieszenia dynamiki nakładów, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie o kredyty bankowe ubiega się dziś dwukrotnie mniej przedsiębiorstw niż 10 lat temu, kiedy stopy procentowe były wyższe, podkreślił bank centralny.
"Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP nie zapowiadają przyspieszenia inwestycji w perspektywie najbliższego kwartału. Zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami wprawdzie stopniowo poprawia się (nowe inwestycje w ciągu kwartału podejmie 23,4% przedsiębiorstw, wzrost o 0,7 pkt proc. r/r, wskaźnik po korekcie sezonowej, poniżej średniej wieloletniej), ale zgodnie z prognozami respondentów dynamika inwestycji do końca tego roku nie wzrośnie do poziomów z 2015 r." - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2016 r. oraz prognoz na IV kw. 2016 r.".
"Co prawda, w grupie firm z kapitałem zagranicznym, a wśród sekcji - w przetwórstwie przemysłowym i niektórych branżach usługowych, nakłady inwestycyjne nadal rosną, a prognozy na IV kw. sugerują nawet dalszą poprawę, jednak w działach, w których spadek inwestycji najbardziej przyczynił się do obniżenia wolumenu nakładów w całej gospodarce (w sektorze publicznym, a wśród sekcji - w energetyce i dostawie wody), nie widać sygnałów wskazujących na możliwość zwiększenia wydatków na działania rozwojowe" - czytamy dalej.
Mimo to, oczekiwania firm budowalnych wskazują na ożywienie popytu inwestycyjnego. Dane sugerują jednak, że wzrost aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach należących do sektora prywatnego może zrekompensować niższe nakłady firm z sektora publicznego, podkreślił bank centralny.
"Ocena możliwości kontynuacji już prowadzonych inwestycji obniżyła się w relacji kwartalnej, ale pozostaje wysoka (udział inwestorów realizujących inwestycje zgodnie z planem w III kw. spadł o 1,6 pkt proc. do 96%, ale nadal przekracza poziom średniej wieloletniej)" - napisano także w raporcie.
NBP zwraca jednocześnie uwagę, że pomimo korzystnych warunków kredytowych (niski poziom stóp referencyjnych, tanie i dostępne kredyty), rola kredytów w finansowaniu nowych inwestycji jest nadal niska, ale też względnie stabilna (wahania w wąskim przedziale 25-30%). O kredyty bankowe ubiega się dziś dwukrotnie mniej przedsiębiorstw niż 10 lat temu, kiedy stopy procentowe były wyższe, podsumował bank centralny.
(ISBnews)