MF: W wyniku Kontroli Skarbowej w budżecie pozostało 1,55 mld zł w I-III kw.Warszawa, 24.10.2016 (ISBnews) - W wyniku tegorocznych działań Kontroli Skarbowej w budżecie państwa na koniec III kw. pozostało 1,55 mld zł wobec niespełna 870 mln zł w analogicznym okresie ub. roku, podało Ministerstwo Finansów (MF). Liczba kontroli wzrosła o 4,7% r/r do 7 117.

Ministerstwo wskazało, że wzrost skuteczności kontroli skarbowej nie wiąże się ze znaczącym zwiększeniem liczby kontroli - było ich tylko nieco więcej niż przed rokiem. Inspektorzy za to coraz skuteczniej typują do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.

"Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie, aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło" - powiedział wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński, cytowany w komunikacie.

Statystyki obrazują zmiany jakościowe w Kontroli Skarbowej. W porównaniu rok do roku (trzy kwartały) zarówno ustalenia, jak też wpłaty będące efektem wydanych decyzji wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wartość wpłat, będących efektem wydanych decyzji wzrosła o 20,3% w skali roku do 620,6 mln zł na koniec września. Ustalenia, dla których wydano decyzje zwiększyły się o 30,6% r/r do 15 079,5 mln zł.

Według resortu, najbardziej wyraźny trend zauważalny jest w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT.

"Kontrola Skarbowa szybciej identyfikuje próby wyłudzeń podatku, dlatego możemy sprawniej blokować wypłaty VAT, których po prostu być nie powinno" - wyjaśnił także Jasiński.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku powstrzymano w ten sposób próby oszustw na kwotę ponad 566 mln zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 130 mln zł (wzrost o ponad 335%).

(ISBnews)