Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział podczas spotkania z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku, że wymiana handlowa z Białorusią i relacje gospodarcze "są najlepszą drogą do pogłębienia współpracy także na innych polach".

Morawiecki podkreślił, że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej - bramą na Zachód. To trzeba koniecznie wykorzystać - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów. Dodał, że jeśli w polsko-białoruskiej współpracy są jakieś problemy, to jesteśmy o tym w stanie szybko porozmawiać i poszukać odpowiednich rozwiązań.

"Zdecydowanie chcemy, żeby ta współpraca była na warunkach partnerskich i obopólnie korzystna. Dla mnie osobiście współpraca z białoruskim narodem jest bardzo ważna" - podsumował Morawiecki.

Z kolei prezydent Łukaszenka podczas rozmowy z polskim wicepremierem podkreślił, że obroty między oboma krajami są "niezłe", a Polska dla Białorusi jest jednym z głównych partnerów. "Chcemy zwiększyć współpracę i wymianę handlową. Gospodarka może być filarem naszej współpracy" - zaznaczył.

Łukaszenka dodał, że strona białoruska jest zainteresowana tworzeniem wspólnych przedsięwzięć i firm. "Jeżeli jest także chęć po stronie polskiej, zapewnimy wszelką pomoc dla tworzenia polskich przedsiębiorstw, zarówno z czysto polskim kapitałem, jak i mieszanym" - zapewnił.

Reklama

Zaznaczył, że jego krajowi zależy na dobrych stosunkach ze wszystkimi sąsiadami, a także z całą Unia Europejską. Jak przyznał, "są pewne niekorzystne fakty w gospodarce i w naszych stosunkach"; jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się je przełamać i "nakreślić drogi zbliżenia w naszych stosunkach".

"Jeśli w czymś nie mamy racji (Białoruś - PAP), chcemy żeby Polska i Unia Europejska przedstawiła nam fakty, żebyśmy mogli to wyjaśnić. Mam tutaj na myśli rozmaite postępowania antydumpingowe, procedury celne. Jestem przekonany, że jest to potrzebne zwłaszcza teraz, kiedy jesteście m.in. pod embargiem rosyjskim" - powiedział Łukaszenka.

Podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016”, w poniedziałek, w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna).

Celem zawartego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

>>> Czytaj też: Dawniej niewygodny sąsiad, dziś najważniejszy partner w UE. Białoruś wychwala Polskę