"Dziś spotkaniem przedstawicieli rządu i opozycji rozpoczął się dialog narodowy, którego celem jest spełnienie warunków zorganizowania spotkania plenarnego na wyspie Margarita 30 października" - powiedział.

Zainicjowanie dialogu zostało uzgodnione na spotkaniu pod egidą Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR) i Stolicy Apostolskiej, z udziałem prezydenta Dominikany - Leonela Fernandeza, Panamy - Martina Torrijosa i byłego szefa hiszpańskiego rządu - Jose Luisa Zapatero - poinformował abp Tscherrig na konferencji prasowej w Caracas.

"Proces dialogu, który dzisiaj ogłaszamy, doprowadzi do szczęśliwego zakończenia. Współpracując ze sobą możemy osiągnąć pokój, harmonię i postęp w tym umiłowanym kraju. Papież (Franciszek) podkreśla, że jeśli chcemy rozmawiać, nie możemy w drugiej stronie widzieć wroga" - dodał watykański dyplomata.

Sytuacja w Wenezueli jest obecnie napięta z powodu niedawnego bezterminowego zawieszenia przez Krajową Radę Wyborczą kolejnej fazy przygotowań do referendum w sprawie odwołania Maduro. Kontrolowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe zadeklarowało, że blokując proces referendalny rząd dokonał zamachu stanu.

Wenezuelska opozycja oskarża Maduro o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów. Według ośrodka sondażowego Datanalisis zmiany rządu chce 80 proc. Wenezuelczyków.

Stolica Apostolska prowadziła mediacje, by doprowadzić do rozwiązania kryzysu politycznego w Wenezueli.(PAP)

kot/ ro/