Zdaniem ekspertów zapowiedź Brexitu doprowadzi do wyraźnej dewaluacji funta i silnego spadku wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, co odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym w Niemczech, jeszcze zanim Brexit zostanie przeprowadzony.

Analitycy IW założyli, że funt straci 10 proc. swojej wartości, a brytyjska gospodarka będzie się w 2017 roku rozwijała w tempie 0,5 proc.

Dewaluacja funta pogorszy konkurencyjność niemieckich firm, co spowoduje spadek niemieckiego eksportu o 9 proc. - czytamy w "Rheinische Post". Zmniejszy się też, o 3,5 proc., import z Wielkiej Brytanii do Niemiec.

"Szacowany spadek niemieckiego eksportu i importu do i z Wielkiej Brytanii może doprowadzić do spadku niemieckiego PKB o ćwierć punktu procentowego" - cytuje redakcja fragment raportu IW.

Zdaniem ekonomistów "twarda" wersja Brexitu doprowadziłaby do spadku niemieckiego PKB o 0,5 pkt proc., natomiast "miękki" Brexit skutkowałby spadkiem o 0,14 pkt proc.

Niemiecki rząd oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidują, że PKB Niemiec wzrośnie w 2017 roku o 1,4 proc. Komisja Europejska ocenia tempo wzrostu Niemiec bardziej optymistycznie - 1,6 proc.

>>> Czytaj też: "Financial Times": Problemy z CETA zwiastują trudne negocjacje dotyczące Brexitu