Parlament Europejski poparł we wtorek zaproponowaną przez KE strategię dotyczącą skroplonego gazu ziemnego, wskazując, że musi się ona przyczynić do zabezpieczenia dostaw energii dla UE. PE po raz kolejny wyraził zaniepokojenie planami budowy Nord Stream 2.

LNG, czyli skroplony gaz ziemny, który dostarczany jest gazowcami, jest dla niektórych państw członkowskich alternatywą wobec tradycyjnych dostaw rurociągami.

Komisja Europejska przedstawiła unijną strategię na rzecz LNG i magazynowania gazu w lutym. Nie jest to projekt aktu prawnego, lecz raczej wskazanie kierunku, w jakim powinna iść UE. Teraz głos w tej sprawie zabrał Parlament Europejski.

Europosłowie w ślad za KE zwrócili uwagę, że państwa członkowskie położone w regionie Morza Bałtyckiego oraz w środkowej i południowo-wschodniej części Europy, a także Irlandia są nadal poważnie uzależnione od jednego dostawcy i narażone na zakłócenia dostaw. Dostępność LNG - przyznali deputowani - mogłaby poprawić stan dostaw, a także zwiększyć konkurencyjność na rynkach. Przykład już jest - na Litwie uruchomienie terminala LNG doprowadziło do obniżenia cen przez rosyjski Gazprom.

W raporcie węgierskiego europosła Europejskiej Partii Ludowej Andrasa Gyuerka PE zwrócił uwagę, że "podnoszenie efektywności i upowszechnianie energii ze źródeł odnawialnych LNG i magazynowanie gazu odgrywają kluczową rolę" w zmniejszaniu uzależnienia od błękitnego paliwa z Rosji.

Reklama

Europosłowie po raz kolejny wyrazili zaniepokojenie planami budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak podkreślili, podwojenie istniejącej rosyjskiej magistrali biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego przyniosłoby odwrotne do zamierzonych skutki w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł dostaw oraz solidarności między państwami UE. "Projekt ten nie powinien korzystać ze wsparcia finansowego UE ani z odstępstw od prawa UE" - wskazał PE.

Zdaniem autora raportu, jeśli Nord Stream 2 powstanie, znaczenie dostępu do terminali LNG i ukończenie korytarza gazowego Północ-Południe znacząco wzrośnie.

Popierając rozwój LNG, PE opowiedział się jednocześnie za zwiększeniem efektywności wykorzystania już istniejącej infrastruktury. "Przed udzieleniem wsparcia nowym terminalom regazyfikacji trzeba promować najbardziej wydajne z perspektywy transgranicznej wykorzystanie istniejących terminali LNG" - czytamy w raporcie.

W dokumencie przypomniano również, że UE jako całość dysponuje wystarczającą liczbą terminali LNG. Ze względu na wysoką cenę surowca dostarczanego w ten właśnie sposób były one jednak w dużej mierze niewykorzystywane.

Europosłowie odnotowali również, że handel odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Wskazali w tym kontekście na partnerstwa energetyczne, wzmocnione przez włączenie rozdziałów energii w umowach handlowych zawieranych przez UE.

Odnosząc się do kwestii magazynowania gazu, PE zauważył, że wskaźnik wykorzystania istniejących instalacji można znacznie poprawić dzięki współpracy regionalnej, gazowym połączeniom międzysystemowym i usunięciu "wąskich gardeł".

Strategia UE dotycząca LNG i magazynowania gazu jest jednym z elementów unii energetycznej.