Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,3 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,3 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół również o 0,3 proc.

W ujęciu sektorowym wzrosty notują spółki paliwowe oraz dóbr podstawowych. Do spadków na indeksie Dow Jones najmocniej przyczyniają się notowania 3M oraz Home Depot, najmocniej w górę ciągną indeks notowania Procter&Gamble.

Uwaga inwestorów na amerykańskiej giełdzie skupiona jest na wynikach spółek i odczytach wskaźników koniunktury z gospodarki USA.

In minus zaskoczył rynek październikowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board, zgodny z konsensusem rynkowym okazał się wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed, a powyżej szacunków analityków okazał się być wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP.

We wtorek raporty kwartalne ma zaprezentować w USA w sumie ponad 90 przedsiębiorstw.

Wyższe od oczekiwań rynku okazały się niektóre wskaźniki finansowe producentów aut - General Motors i Fiat Chrystler, spółek medycznych Merck i Baxter, a także Procter&Gamble oraz United Technologies.

3M zniżkuje ponad 3 proc., po obniżce górnej prognozy zysku na cały 2016 r.

Blisko 1,5 proc. rośnie notowany na DJI United Technologies - spółka podwyższyła dolną prognozę zysków na ten rok.

Ponad 10 proc. nurkują walory Whirlpool, po obniżce prognozy zysku na cały rok obrotowy.

Mieszane odczucia u inwestorów przyniosła analiza raportów Caterpillar oraz 3M. Obie spółki przebiły rynkowy konsensus osiągniętych w III kw. zysków, jednak obniżyły jego całoroczne prognozy.

Najwięcej od 5 lat, ponad 10 proc., zniżkują walory United Armour. Producent obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych podał, że wzrost sprzedaży spółki do 2018 r. będzie najwolniejszy od 2009 r.

Po zakończeniu sesji na Wall Street wyniki opublikuje Apple. W tym tygodniu raporty kwartalne zaprezentują również Alphabet i Boeing.

O 17.30 w Berlinie wystąpi prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

We wtorek znaczenie dla rynków mogą mieć komentarze prezesa Fed z Atlanty - Dennisa Lockharta, który zabierze głos o godz. 19.00. Będzie to ostatnie wystąpienie ekonomisty z amerykańskiego banku centralnego przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Na rynku panuje przekonanie, iż w trakcie listopadowego posiedzenia Fed nie zmieni poziomu stopy funduszy federalnych. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Stanach w grudniu, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi ok. 72 proc.

Po licznych w ostatnich dniach wypowiedziach członków Fed o zbliżającym się zacieśnieniu polityki monetarnej w USA na rynku walutowym najmocniejszy od ponad 7 miesięcy pozostaje amerykański dolar. Kurs EUR/USD spada we wtorek w okolice 1,086. Tanieje również waluta japońska. Jen osłabia się do dolara o ok. 0,5 proc., a kurs USD/JPY rośnie w okolice 104,6. Tym samym jen jest najsłabszy do USD od początku sierpnia.

Ceny ropy naftowej pozostają bez większych zmian w okolicach 51,2 USD za baryłkę Brent. Uczestnicy rynku oczekują na tygodniowe dane o stanie zapasów tego surowca w USA. Konsensus Reutersa zakłada wzrost ilości ropy w magazynach o 800 tys. baryłek, a dane Bloomberga wskazują na wzrost o 1,75 mln baryłek. W ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o ponad 5 mln.

W Europie przed zamknięciem panują mieszane nastroje. Indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,1 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,2 proc., a niemiecki DAX pozostaje bez zmian. Na tym tle wyróżnia się 0,8-proc. wzrost indeksu FTSE 100.

W trakcie wtorkowej sesji, po publikacji wyższego od oczekiwań odczytu indeksu Ifo niemiecki DAX wzrósł do najwyższego w tym roku poziomu ponad 10.800 pkt.

W Europie, w ślad za rosnącymi cenami metali bazowych, zwyżkują firmy surowcowe. Akcje Anglo American, Antofagasta i Glencore zyskują na wartości w Londynie ponad 4 proc.

Uwaga rynku skupiona jest jednak na wynikach spółek. W tym tygodniu ponad 100 z nich notowanych w indeksie Euro Stoxx 600 poda raporty za miniony kwartał.

Po zaraportowaniu wyższych od oczekiwań wyników ponad 4 proc. zyskują walory Orange SA, a ponad 3 proc. Randstad Holding NV.

Tracą we wtorek banki, szczególnie włoskie. UniCredit SpA i UBI Banca SpA zniżkują po co najmniej 3 proc.

Dużym wahaniom ulega kurs akcji innego włoskiego banku - Banca Monte dei Paschi di Siena. Bank zyskał najpierw 27 proc., a potem spadł o 23 proc., a jego notowania zostały na pewien czas zawieszone. Tuż przed końcem notowań bank traci ponad 15 proc.

DO KOŃCA '17 TRZY PODWYŻKI STÓP W STANACH - EVANS, FED

Amerykańska Rezerwa Federalna do końca 2017 r. trzykrotnie podwyższy stopy procentowe - powiedział w poniedziałek w nocy Charles Evans, prezes Fed z Chicago. Jego zdaniem, gospodarka USA nie znajduje się jeszcze w stanie pełnego zatrudnienia, a stopa bezrobocia do 2020 r. spadnie do 4,5 proc. Dodał, iż inflacja w USA ciągle jest zbyt niska, a prognozy co do jej przyszłego poziomu niepewne.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW CONFERENCE BOARD PONIŻEJ OCZEKIWAŃ W X

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board wyniósł w październiku 98,6 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 101,5 pkt. W wrześniu indeks wyniósł 103,5 pkt. po korekcie, wobec 104,1 przed korektą.

WSKAŹNIK OPTYMIZMU IBD/TIPP ZASKOCZYŁ IN PLUS

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w październiku i wyniósł 51,3 pkt. wobec 46,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 47,5 punktów. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy optymistycznym a pesymistycznym postrzeganiem gospodarki.

WZROST WSKAŹNIKA AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ RICHMOND FED

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w październiku i wyniósł minus 4 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 4 pkt. Miesiąc wcześniej indeks wyniósł minus 8 pkt.

INDEKS CEN DOMÓW S&P/CASESCHILLER ZGODNY Z OCZEKIWANIAMI

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w sierpniu o 5,13 proc. rdr i wyniósł 191,66 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,00 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 4,98 proc. rdr, po korekcie.

MIESZANE WYNIKI SPÓŁEK MEDYCZNYCH Z USA

Zysk na akcję Merck w III kw. wyniósł 1,07 USD, tymczasem oczekiwano 99 centów zysku. Przychody spółki wyniosły 10,5 mld USD i o ponad 300 mln USD wyprzedziły szacunki analityków. Jednocześnie producent leków podwyższył prognozę zysku na akcję na cały 2016 r. do 3,71-78 USD z 3,67-77 USD. Firma oczekuje również wyższych przychodów niż zakładała jeszcze w lipcu.

Zysk na akcję Baxter w III kw. wyniósł 56 centów, oczekiwano natomiast 45 centów. Spółka podwyższyła także prognozę zysku na ten rok do 1,88-91 USD za akcję z 1,69-74 poprzednio. Szacunki analityków wskazywały na podwyższenie zysku do 1,72 USD na akcję. Przychody spółki były zgodne z konsensusem i wyniosły 2,56 mld USD. Firma podała, iż oczekuje wzrostu sprzedaż w tym roku rdr o 4 proc.

Niższe od oczekiwań okazały się natomiast wyniki Lilly. Zysk na akcję spółki wyniósł w III kw. 88 centów, o 8 centów mniej niż spodziewał się rynek. Przychody producenta leków wyniosły 5,19 mld USD, o 100 mln USD mniej niż przewidywali analitycy. Spółka podwyższyła nieznacznie prognozę przychodów na cały rok.

DOBRE WYNIKI PRODUCENTÓW AUT W USA

Fiat Chrysler wypracował w III kwartale 2016 r. skorygowany zysk na poziomie 1,5 mld euro, znacznie powyżej oczekiwanych przez rynek 1,16 mld euro. Spółka podwyższyła także cel na 2016 r. dla skorygowanego zysku do powyżej 5,8 mld euro, czyli ponad 300 mln euro w porównaniu do poprzednich prognoz oraz zysku netto do powyżej 2,3 mld euro.

Zysk na akcję General Motors w III kw. wyniósł 1,72 USD, o 25 centów więcej niż oczekiwali analitycy. Przychody producenta aut wyniosły 42,8 mld USD, o 3,5 mld USD powyżej konsensusu. GM spodziewa się, iż zysk na akcję na koniec roku znajdzie się "na samej górze" przedziału 5,5-6 USD.

WYNIKI PROCTER&GAMBLE ZASKOCZYŁY IN PLUS

Zysk na akcję Procter & Gamble (P&G) wyniósł w I kwartale roku obrotowego 1,03 USD, 5 centów powyżej konsensusu. Sprzedaż netto koncernu wyniosła 16,5 mld USD i była zgodna z oczekiwaniami. Spółka potwierdziła prognozy na 2017 r.

WYNIKI 3M ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI, PROGNOZA ZYSKU W DÓŁ

Zysk na akcję 3M w III kwartale wyniósł 2,15 USD, o 1 cent powyżej konsensusu rynkowego. Sprzedaż netto koncernu była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 7,71 mld USD. Jednocześnie spółka obniżyła prognozę zysku na cały rok do 8,15-20 USD na akcję z 8,30 USD.

ZYSK CATERPILLAR POWYŻEJ KONSENSUSU, PROGNOZA PRZYCHODÓW W DÓŁ

Caterpillar wypracował w III kw. zysk na akcję na poziomie 85 centów, tymczasem rynek oczekiwał 76 centów. Przychody producenta sprzętu budowlanego zaskoczyły jednak rynek negatywnie i wyniosły 9,16 mld USD, o 700 mln USD poniżej konsensusu. Spółka obniżyła o 1 mld USD prognozę przychodów na 2016 r. do 39 mld USD. Analitycy spodziewali się przychodów rzędu 40,1 mld USD.

UNITED TECHNOLOGIES ZASKOCZYŁ IN PLUS WYNIKAMI

United Technologies, producent szerokiej gamy wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego, podał w raporcie, iż jego zysk na akcję w III kw. wyniósł 1,76 USD i był o 10 centów wyższy od konsensusu. Spółka podwyższyła także prognozę zysku na cały rok do 6,55-60 USD na akcję z 6,45-60 USD. United Technologies oczekuje wzrostu sprzedaży organicznej o 2-3 proc. rdr w 2016 r., poprzednia prognoza firmy zakładała wzrost o 1-3 proc. Przedsiębiorstwo oczekuje całorocznej sprzedaży w przedziale 57-58 mld USD, wobec 57,2 mld USD oczekiwań rynkowych.

ZYSK DUPONT POWYŻEJ KONSENSUSU

DuPont, producent nasion i chemikaliów, wypracował w III kw. skorygowany zysk na akcję w wysokości 34 centów, tymczasem oczekiwano zysku rzędu 21 centów. Jednocześnie firma podwyższyła prognozę zysku na akcję na cały 2016 r. do 3,25 USD z 3,15-3,20 USD. Sprzedaż koncernu wyniosła 4,92 mld USD, a oczekiwano 4,87 mld USD.

TWITTER PLANUJE ZWOLNIENIA

Serwis społecznościowy Twitter będzie zwalniać pracowników. Cięcia mogą dotyczyć 8 procent siły roboczej, co daje blisko 300 osób. Na razie informacje o planowanych cięciach u Twittera są nieoficjalne i mają zostać ogłoszone w czwartek wraz z danymi za III kwartał tej firmy - podaje agencja Bloomberg. Liczba planowanych zwolnień pracowników może jeszcze ulec zmianie. W 2015 roku Twitter ogłosił plan zwolnienia 336 osób.

WYNIKI ORANGE ZGODNE Z KONSENSUSEM

Skorygowany zysk Orange wyniósł w III kw. 3,6 mld euro i był zgodny z oczekiwaniami, podobnie jak przychody, które wyniosły 10,3 mld euro. Zysk rdr wzrósł o 1,6 proc., a przychody o 0,8 proc. Do takich wyników przyczynił się m.in. wzrost sprzedaży w Hiszpanii oraz w Afryce, odpowiednio o 7,8 proc. i 2,5 proc. Podczas konferencji wynikowej prezes Orange podtrzymał prognozę wyników na 2016 r. oraz zapowiedział, iż operator zamierza otworzyć we Francji w pierwszej połowie 2017 swój pierwszy oddział bankowy.

ZYSK NOVARTIS POWYŻEJ KONSENSUSU, SZYKUJE SIĘ NA PRZEJĘCIA

Zysk na akcję Novartis w III kw. wyniósł 1,23 USD i był o 3 centy wyższy od oczekiwań analityków - wynika z raportu kwartalnego firmy. Nieco niższa od konsensusu okazała się sprzedaż, która wyniosła 12,1 mld USD, o 100 mln USD mniej niż oczekiwał tego rynek. Firma poinformowała, iż planuje przejęcia za kwotę 2-5 mld USD w obszarze leków na raka oraz generycznych.

BANCA MONTE PASCHI BĘDZIE ZWALNIAĆ I ZAMYKAĆ PLACÓWKI

Najstarszy na świecie oraz trzeci największy we Włoszech pożyczkodawca Banca Monte dei Paschi di Siena ogłosił nową strategię na najbliższe lata. Pogrążony w kłopotach bank zamierza pozbyć się do końca tego roku przeterminowanych zobowiązań wartych 28 mld euro oraz podwyższyć kapitały o 5 mld euro - poinformował Marco Morelli, nowy prezes banku. W 2019 r. bank zamierza osiągnąć ponad 1 mld euro zysku. Do tego czasu pożyczkodawca zwolni 2.600 osób oraz zamknie 500 oddziałów z 1.900 posiadanych obecnie. Wraz z nowymi planami bank podał wyniki za III kw. Strata Monte Paschi wyniosła 1,15 mld euro, podczas gdy rok wcześniej bank wypracował ok. 250 mln euro zysku. Współczynnik wypłacalności Tier 1 spadł do 11,5 proc. z 12 proc. na koniec 2015 r.

INDEKS IFO W NIEMCZECH NAJWYŻSZY OD 2014 R.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w październiku 110,5 pkt. wobec 109,5 pkt. w poprzednim miesiącu. To najlepszy wynik od kwietnia 2014 roku. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 109,6 pkt.

GRECJA DOSTANIE KOLEJNĄ TRANSZĘ WSPARCIA

Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zdecydowała we wtorek o wypłacie Grecji wynoszącej 2,8 mld euro transzy wsparcia w ramach realizowanego przez strefę euro programu pomocowego dla Aten. Rekomendacje ws. wypłaty tych środków podjęli 10 października ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa pozytywnie oceniła działania rządu greckiego, ale podzieliła zaplanowaną do wypłaty kwotę 2,8 mld euro na dwie części. 1,1 mld miał być wypłacony od razu, a 1,7 mld euro po wpłynięciu danych dotyczących greckich zaległości za wrzesień. EMS potwierdził, że pozytywnie oceniono te wyniki i możliwa jest wypłata całej transzy środków.