ikona lupy />
Ranking Doing Business 2017 / Media

„Polska konsekwentnie pnie się w górę w zestawieniu Doing Business dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm” - mówi p.o. Przedstawiciel Banku Światowego w Polsce, Emilia Skrok.

Do poprawy wyniku Polski w tym roku przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.

Reklama

Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów.

Najnowszy raport Doing Business 2017, który bierze pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r., wskazuje również na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki. Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez Internet.

„Internetowa rejestracja spółki możliwa jest już od kilku lat, a wciąż zbyt mało przedsiębiorców jest świadomych tej możliwości. Ten przykład pokazuje, że nie wystarczy uchwalenie przepisów, ale potrzebne jest ich skuteczne wdrożenie” - mówi Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego w Warszawie.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej. Raport wydawany jest nieprzerwanie od 2003 r. W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur. Trzecia była Dania.