Indeks bierze pod uwagę uśrednione ceny lokalnie wyprodukowanych i sprowadzanych z zagranicy trunków. Jest to źródło cennych informacji dla turystów oraz smakoszy.

Okazało się, że najtańsze wina znajdziemy w Paragwaju (średni koszt to 6,74 euro). Tuż za południowoamerykańskim krajem uplasowały się Serbia, Czechy, Argentyna oraz Panama. W Europie można tanio cieszyć się tym rodzajem alkoholu także na Malcie, w Turcji i w Bułgarii.

Z kolei najbardziej kosztownym państwem pod względem cen win okazały się Zjednoczone Emiraty Arabskie (średnio 34,85 euro za butelkę). Niewiele taniej jest w Singapurze, na Malediwach, w Izraelu oraz Korei Południowej.

Najtańsze wina produkowane lokalnie znajdziemy w Nepalu (średnio tylko 4,63 euro za butelkę), natomiast najdroższe krajowe wyroby posiada Wenezuela (23,17 euro). Z kolei najtańszymi importowanymi winami mogą się pochwalić mieszkańcy RPA (5,43 euro). Na drugim końcu skali znajduje się Izrael (średnio aż 40,48 euro za butelkę).

Polska znalazła się w grupie państw w najtańszymi winami (14. pozycja). Średni koszt zakupu butelki (750 ml) w naszym kraju to 10,43 euro. Nie jest to jednak wystarczającą zachętą do spożywania tego rodzaju trunku. Polacy konsumują średnio 2,8 litra wina rocznie na osobę, co plasuje ich w zestawieniu dopiero na 43. pozycji. Dla porównania, najwięcej piją Luksemburczycy (61,3 litra per capita) oraz Portugalczycy (55,4 litra per capita rocznie).

>>> Polecamy: Wyniki rankingu Doing Business