Inwestycja prowadzona jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160, prowadzącej z Międzychodu w stronę województwa lubuskiego.

Jak powiedział PAP starosta powiatu międzychodzkiego Julian Mazurek, budowa nowego mostu jest niezbędna ze względu na bardzo zły stan techniczny obecnego obiektu, wzniesionego w latach 60-tych.

"W 2013 roku eksperci z Politechniki Poznańskiej uznali, że most jest w bardzo złym stanie technicznym. Wówczas pojawiły się pierwsze ograniczenia dotyczące jego użytkowania - najpierw prędkości, a następnie wprowadzono ruch wahadłowy. Ostatnią restrykcją był zakaz wjazdu samochodów o masie powyżej 26 ton, który obowiązuje od stycznia 2015" - powiedział PAP starosta.

Inwestycja obejmie m.in. budowę nowego mostu nad Wartą, oddalonego o blisko 300 metrów od obecnego mostu, przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej z jedną z ulic w Międzychodzie oraz budowę ścieżki pieszo – rowerowej.

Koszt przedsięwzięcia to blisko 21 mln zł, z czego ponad 17,5 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Budowa ma zakończyć się w połowie 2018 roku.

"Do momentu ukończenia inwestycji obecny most będzie nadal czynny, a następnie zostanie rozebrany" - wyjaśnił Mazurek.

Wykonawcą inwestycji jest spółka Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe. (PAP)