Inwestycja powstała w Podstrefie Koluszki Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rzecznik ŁSSE Jakub Wojtczak powiedział w środę PAP, że firma nie będzie jednak korzystać z ulg, które przysługują przedsiębiorcom inwestującym w strefie. "Dla nich najważniejsze było, że działka była już uzbrojona i jest dobrze skomunikowana. Pozwoliło im to szybko wybudować zakład" - wyjaśnił.

W Koluszkach produkowane będą m.in. stabilizatory przechyłu kabin oraz drążki reakcyjne zawieszeń dla czołowych producentów ciężarówek, takich jak Scania, Volvo, DAF. W zakładzie znajdzie zatrudnienie ok. 70 pracowników. Powierzchnia zakładu obejmuje ponad 6 tys. m kw.

Fabryka w Koluszkach jest drugą inwestycją firmy na polskim rynku. Kongsberg Automotive 16 lat temu otworzył swój pierwszy zakład w Pruszkowie, gdzie obecnie zatrudnia ponad 1150 osób.

Jak stwierdził Scott Paquette, wiceprezes Kongsberg Automotive Driver Control Systems, nowy zakład w Koluszkach pozwoli jeszcze lepiej obsługiwać klientów firmy i rozwijać się w segmencie systemów zawieszeń. "Nasza inwestycja potwierdza zaangażowanie Kongsberg Automotive w dalszy rozwój działalności w Polsce" - dodał.

Kongsberg Automotive w 18 krajach świata ma 30 zakładów produkcyjnych, w których pracuje 10 tys. osób. Siedziba holdingu znajduje się w Norwegii.

ŁSSE w ciągu 19 lat swojej działalności wydała blisko 300 zezwoleń, a inwestorzy zrealizowali inwestycje o łącznej wartości ponad 13,6 mld zł, dzięki którym powstało prawie 34 tys. miejsc pracy.

>>> Czytaj też: 3 tys. pracowników, 100 tys. aut rocznie. Volkswagen otworzył fabrykę koło Wrześni