Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,2 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,1 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,1 proc.

Do spadków na DJI najmocniej przyczyniają się walory Apple oraz Boeinga.

Największe spadki dotknęły w środę sektora nieruchomości, IT oraz dóbr wyższego rzędu.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie trwa najbardziej intensywny tydzień w trakcie jesiennego sezonu publikacji wyników spółek. Inwestorzy zwracają również uwagę na mieszane dane z gospodarki amerykańskiej.

Reklama

In minus zaskoczyła sprzedaż nowych domów w USA we wrześniu, a w szczególności istotna korekta w dół danych za sierpień.

Oczekiwania analityków wyprzedziły zaś wartości indeksów PMI composite oraz w sektorze usług USA.

Inwestorzy największą uwagę przykładają jednak do kwartalnych raportów spółek.

Po zamknięciu wtorkowej sesji na Wall Street zgodne z oczekiwaniami wyniki przedstawił Apple. Analitycy zwracają jednak uwagę, iż trzeci z rzędu kwartał spadały przychody spółki oraz, że Apple zaraportował pierwszy roczny spadek sprzedaży od 2001 r. Walory giganta technologicznego idą w dół o ponad 3,5 proc.

Technologiczny komponent indeksu S&P 500 próbują ciągnąć do góry Akami Technologies oraz Juniper Networks, których kursy rosną ponad 10 proc., po zaraportowaniu zysków, które wyprzedziły oczekiwania.

Przed otwarciem sesji w USA swoje wyniki podały m.in. Coca-Cola, Biogen i Comcast. Zysk wszystkich trzech spółek wyprzedziły oczekiwania rynku. Notowania Coca-Coli pozostają bez większych zmian, Biogen zwyżkuje o 5 proc., akcje Comcast idą w dół o blisko 2 proc.

Ponad 2 proc. rośnie kurs Mondelez Int. Spółka podwyższyła prognozy zysku, poinformowała o planach cięcia wydatków i zamiarze podwyższenia cen.

Nieznacznie w dół idzie kurs Boeinga, mimo wyraźnie wyższych zysków za III kw.

Ponad 10 proc. tracą na wartości akcje Southern Airlines. Linie lotnicze podały, że kluczowy z ich punktu widzenia wskaźnik, przychód na pasażera z każdej wylatanej mili, obniży się w IV kw., podobnie jak w III kw.

Uczestnicy rynku w USA czekają na rezultaty przyszłotygodniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej oraz uważnie przyglądają się końcówce kampanii prezydenckiej, której kulminacja nastąpi w dniu wyborów 8 listopada.

Rynek nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższy wtorek. Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp tego dnia, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi 17 proc. Szanse na podwyżkę w grudniu wynoszą 72 proc.

Na światowych rynkach długu obserwuje się w środę wzrosty rentowności. Oprocentowanie niemieckich 10-latek wzrosło po południu w okolice 0,1 proc. i jest najwyższe od czerwcowego referendum o Brexicie.

Na rynku walutowym z najniższych od marca poziomów wydobył się kurs EUR/USD. Dolar osłabia się do europejskiej waluty o ok. 0,3 proc., rosnąc w okolice 1,092. Na parze USD/JPY wahania. Za jednego dolara trzeba zapłacić ok. 104,4 jenów.

Po publikacji tygodniowych danych o poziomie zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych wyhamowały spadki cen ropy. W trakcie środowej sesji cena jednej baryłki Brent spadła nawet poniżej 50 USD, tracąc nawet 2 proc. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści wskazują natomiast na wzrost zapasów o 2 mln baryłek.

Przed zamknięciem sesji w Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,5 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,4 proc., a niemiecki DAX idzie w dół o 0,7 proc.

Mieszane wyniki podały w środę europejskie banki. Po wyraźnych spadkach z rana, w reakcji na niższe od oczekiwań wyniki, nad kreskę po południu wyszedł kurs brytyjskiego Lloyds. Rosły natomiast notowania Nordei i Santandera.

Po ponad 3-proc. porannych wzrostach pod kreską znalazły się akcje Ericssona. Spółka od środy ma nowego dyrektora wykonawczego.

Ponad 3 proc. rosną akcje Airbusa. Koncern lotniczy odnotował w III kw. spadek zysku rdr. aż o 21 proc., lecz potwierdził plany produkcyjne na ten rok.

Po ponad 8-proc. wzrostach w środę akcje właściciela luksusowych marek Kering są najdroższe od 15 lat. Sprzedaż organiczna koncernu, do którego należy m.in Gucci, wzrosła w III kw. o 10,5 proc. Sprzedaż Gucci'ego wzrosła w tym okresie o 17 proc.

Wyższe od prognoz zyski i przychody pchnęły ponad 17 proc. w górę kurs Logitech, producenta sprzętu komputerowego.

Zniżkuje również kurs Bayera. Inwestorzy negatywnie ocenili spadek zysków w segmencie konsumenckim wytwórcy leków.

Rośnie kurs Renault. Producent samochodów odnotował wzrost zysku w III kw.

NIŻSZA OD OCZEKIWAŃ SPRZEDAŻ NOWYCH DOMÓW W USA WE IX

Sprzedaż nowych domów w USA we wrześniu wyniosła 593 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 600 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 575 tys. po korekcie, wobec 609 tys. sprzed korekty.

PMI COMPOSITE I W USŁUGACH W USA WYRAŹNIE POWYŻEJ OCZEKIWAŃ W X

Indeks PMI composite w USA wyniósł w październiku 54,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. We wrześniu wskaźnik wyniósł 52,3 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, wyniósł w październiku 54,8 pkt. Oczekiwano, że indeks wyniesie 52,5 pkt. We wrześniu wskaźnik wyniósł 52,3 pkt.

Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

SPADEK INDEKSU WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA

Indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 21 października o 4,1 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,6 proc. Wskaźnik jest teraz o 17,9 proc. powyżej wartości sprzed roku.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W GÓRĘ

Zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów we wrześniu o 0,1 proc. W poprzednim miesiącu zapasy spadły o 0,2 proc.

ZYSK BOEINGA W III KW. WYPRZEDZIŁ KONSENSUS

Zysk na akcję Boeinga w III kw. wyniósł 3,51 USD. To znacznie więcej niż oczekiwany przez rynek zysk rzędu 2,67 USD. Producent samolotów podniósł jednocześnie prognozę zysku na akcję na cały rok do 6,80-7 USD z 6,10-30 USD. Przychody koncernu wyniosły 23,9 mld USD, o 200 mln więcej niż wskazywali analitycy.

WYNIKI COCA-COLA NIECO POWYŻEJ KONSENSUSU

Porównywalny zysk na akcję Coca-Cola w III kw. wyniósł 49 centów, o 1 cent więcej od konsensusu rynkowego. Przychody operacyjne spółki wyniosły 10,6 mld USD, to 100 mln więcej niż oczekiwali analitycy, lecz 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Producent napojów potwierdził prognozy na ten rok.

WYNIKI COMCAST WYPRZEDZIŁY OCZEKIWANIA

Comcast, amerykański dostawca usług internetowych i telewizyjnych, wypracował w III kw. 92 centy zysku na akcję, o 1 cent więcej niż oczekiwał tego rynek. Zysk netto firmy wyniósł w sumie 2,24 mld, 12 proc. wyżej niż w ubiegłym roku. Przychody spółki były o 100 mln wyższe od oczekiwań i wyniosły 21,3 mld USD, o 14 proc. więcej niż rok temu. Operator odnotował najlepszy III kw. od 10 lat pod względem nowych klientów, których przybyło 32 tys.

ZYSK BIOGEN WYŻSZY OD KONSENSUSU

Amerykański producent leków Biogen w III kw. miał 5,19 USD zysku na akcję, czyli ćwierć dolara więcej niż oczekiwał tego runek. Przychody koncernu również przebiły konsensus i wyniosły 2,96 mld USD.

ZAPASY ROPY W USA W DÓŁ

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,55 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 468,19 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,35 mln baryłek, czyli 2,2 proc. do 152,38 mln baryłek. zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,96 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 226 mln baryłek.

MIESZANE WYNIKI EUROPEJSKICH BANKÓW

Lloyds Banking Group miał w III kw. 811 mln funtów zysku przed opodatkowaniem. To o 15 proc. mniej niż w III kw. ubiegłego roku. Oczyszczony zysk spadł rdr o 3 proc. i wyniósł 1,91 mld funtów, o ponad 100 mln mniej niż oczekiwali analitycy. Wskaźnik kapitałowy CET1 banku wzrósł do 13,4 proc. z 13 proc. na koniec czerwca.

Zysk Santandera w III kwartale wyniósł 1,7 mld euro, czyli wyraźnie wyżej niż oczekiwane 1,54 mld euro, o 0,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największy przyrost zysku, o 27 proc. rdr, odnotowano w Brazylii. W Hiszpanii natomiast zysk banku spadł o 13 proc. rdr. Wynik odsetkowy netto banku wyniósł 7,8 mld euro, o blisko 200 mln euro mniej niż w III kw. 2015 r. Odsetek przeterminowanych kredytów spadł do 4,15 proc. z 4,29 proc. na koniec poprzedniego kwartału. Podczas prezentacji wyników bank obniżył cel zysku na 2018 r.

Wynik odsetkowy banku Nordea w III kw. wyniósł 1,18 mld euro i okazał się zgodny z konsensusem, podobnie jak przychody z tytułu opłat i prowizji rzędu 795 mln euro. Zysk netto banku wyprzedził zaś oczekiwania o ok. 60 mln euro i wyniósł 888 mln euro i był o 14 proc. wyższy niż rok temu. Wskaźnik kapitałowy CET1 banku wyniósł 17,9 proc., o 0,5 pkt. proc. więcej niż zakładał rynek.

ZYSK BAYERA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Koncern farmaceutyczny Bayer wypracował w III kw. zysk na akcję z działalności kontynuowanej Bayera w wysokości 1,73 euro, oczekiwano tymczasem 1,65 euro. Sprzedaż Bayera wyniosła 11,3 mld euro i była zgodna z konsensusem rynkowym. Spółka poinformowała, iż oczekuje jednocyfrowego wzrostu zysku na akcję w całym 2016 r. EBITDA segmentu konsumenckiego Bayera spadł rdr o 3,5 proc. do 328 mln euro.

WOLUMEN DOSTAW HEINEKENA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, MOCNY SPADEK ZYSKU W I-IX '16

Zysk koncernu piwowarskiego Heineken w pierwszych 9 miesiącach tego roku spadł o 30 proc. rdr do 1,24 mld euro. Przychody spółki w I poł. wzrosły o 4,7 proc., a produkcja piwa o 4,1 proc. Dynamika wolumenu dostaw Heinekena wzrosła w III kw. o 2 proc. rdr wobec oczekiwanych +1,4 proc. Największy wzrost dostaw, o 15 proc. rdr, odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku. Dostawy piwa z półki premium koncernu wzrosły o 3,5 proc. rdr.

UDANY III KW. DLA GLAXOSMITHCLINE

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithCline wypracował w III kw. zysk na akcję w wys. 32 pensów, oczekiwano tymczasem 29,4 pensów. Przychody spółki wzrosły rdr o 8 proc. do 7,54 mld GBP wobec 7,27 mld GBP oczekiwań. Glaxo odnotowało wzrost sprzedaży w każdym z segmentów swojej działalności.

WZROST PRZYCHODÓW RENAULT W III KW.

Producent samochodów Renault odnotował w III kw. przychody rzędu 10,55 mld euro, o blisko 150 mln euro więcej niż oczekiwał tego rynek. Przychody ze sprzedaży pojazdów wzrosły rdr o 13,5 proc. rdr. Spółka podtrzymała prognozy na ten rok obrotowy.

BANK JAPONII MOŻE ZREZYGNOWAĆ Z PODAWANIA CELU SKUPU AKTYWÓW

Bank Japonii (BoJ) może zrezygnować w najbliższych miesiącach z podawania celu skupu aktywów w komunikatach po posiedzeniu banku - podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na źródła w instytucji. Agencja informuje jednocześnie, iż japońscy bankierzy centralni są skłonni w okresach podwyższonej zmienności na rynkach tolerować większe odchylenia od celu rentowności 10-letnich obligacji rządowych. Cel BoJ dla rentowności 10-latek to obecnie 0 proc. W sytuacji, gdy na rynku panuje spokój, jak podaje agencja, BoJ będzie zmniejszać zakupy aktywów, by utrzymać długoterminową stopę procentową w okolicach 0 proc.

SŁABE NASTROJE NIEMIECKICH KONSUMENTÓW

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na listopad wyniósł 9,7 pkt. wobec 10,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt., bez zmian. Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 13,0 pkt. z 6,8 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zniżkował jednak do 44,8 pkt. z 52,6 pkt. poprzednio. Wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów wyniósł zaś 49,9 pkt. wobec 53,3 pkt.

NADWYŻKA NA RYNKU MIEDZI W '17 - ICSG

International Copper Study Group (ICSG) zakłada, że w tym roku rynek miedzi będzie zbalansowany, podczas gdy w roku 2017 pojawi się nadwyżka w wysokości ok. 160. tys. ton. - podała organizacja w środowym raporcie. We wcześniejszej prognozie, z marca 2016 r., ICSG zakładało, że w tym roku deficyt na rynku miedzi wyniesie 55 tys. ton. Z kolei w 2017 r. nadwyżka miała sięgnąć jedynie 20 tys. ton. ICSG przewiduje, że w 2016 r. światowa produkcja miedzi rafinowanej powinna wzrosnąć rdr o ok. 2,2 proc. do 23,4 mln ton. W 2017 r. będzie ona nadal rosnąć - o ok. 1,7 proc. do 23,8 mln ton. ICSG oczekuje, że w 2016 r. popyt na miedź rafinowaną wzrośnie rdr o ok. 1,5 proc. do 23,4 mln ton, a w 2017 r. zwiększy się o ok. 1 proc. rdr do 23,6 mln ton.