"To była misja tymczasowa (...) i nie ma potrzeby, by nadal ją przeciągać" - powiedział Isik dziennikarzom w Brukseli.

Jak informuje agencja Reutera, turecki minister obrony podczas środowej kolacji przedstawił swoim odpowiednikom w NATO stanowisko Ankary, zgodnie z którym operacja Sojuszu nie powinna trwać dłużej niż do końca grudnia.

Z kolei Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec, które kierują obecnie tą misją, oświadczyła, że operacja na pewno będzie kontynuowana do 31 grudnia br. Zapytana o jej los w roku 2017, odpowiedziała, że decyzja w tej sprawie będzie podejmowana później.

Aby powstrzymać niekontrolowany napływ migrantów do Europy, który doprowadził do największego od czasów drugiej wojny światowej kryzysu uchodźczego, NATO wysłało w rejon Morza Egejskiego stały zespół okrętów. W skład tej grupy wchodzą m.in. jednostki z Niemiec, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii. W misji uczestniczy również polska fregata rakietowa ORP Kościuszko. Powierzono im zadanie monitorowania napływu uchodźców do Europy, a także zwalczania przemytników tysięcy migrantów wysyłanych na łodziach i pontonach głównie na włoskie wybrzeża.

Po podpisaniu w marcu umowy UE-Turcja nastąpił gwałtowny spadek liczby uchodźców przybywających do Europy. Reuters zaznacza, że Turcję niepokoi obecność okrętów NATO w strefie Morza Egejskiego na południe od wysp Lesbos i Chios w związku ze sporami terytorialnymi między Ankarą i Atenami dotyczącymi tego obszaru.