Piotrowski z ME: W ramach aukcji w 2016 powstaną nowe instalacje fotowoltaiczneWarszawa, 27.10.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Energii (ME) zakłada, że w ramach aukcji ogłoszonych w 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 100 MW, poinformował wiceminister Andrzej Piotrowski.

Piotrowski zwraca uwagę, że wsparcie dla tych instalacji będzie udzielane na okres 15 lat. "Myślimy, że w 2017 r. jeszcze przed sezonem letnim przeważająca ich część powstanie" – powiedział Piotrowski, cytowany w komentarzu opublikowanym na stronie resortu.

Jednocześnie podkreślił, że resort energii zdecydował się na umożliwienie powstania instalacji fotowoltaicznych właśnie z uwagi na szybki proces realizacji inwestycji, co pozwoli na szybką weryfikację sprawności działania systemu aukcyjnego (stopień realizacji instalacji, których oferty wygrały aukcję), a także z uwagi na fakt, że instalacje te dostarczają energię elektryczną w szczytowym okresie zapotrzebowania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu letniego.

Zdaniem wiceministra rozwój instalacji fotowoltaicznych ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. "Potrzeba zapewnienia odpowiedniej generacji energii elektrycznej w okresie letnim jest szczególnie istotna w kontekście sytuacji, która miała miejsce w Polsce w sierpniu 2015 r." – dodał.

Dodatkowo, z uwagi na obserwowaną dużą podaż projektów inwestycyjnych w tym obszarze technologicznym przewiduje się, iż ceny proponowane w aukcjach na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych będą bardzo atrakcyjne.

(ISBnews)