Podpisane listy intencyjne otwierają drogę do przeprowadzenia szczegółowych analiz inwestycyjnych dotyczących konkretnych nieruchomości w tych miejscowościach. Jak poskreśla MR, na zgłoszonych przez te samorządy gruntach może powstać łącznie prawie 3 tysiące mieszkań na wynajem.

"Dzięki współpracy z gminami do programu w sumie wytypowanych zostało już około 100 ha gruntów. Może na nich powstać nawet 9 tys. mieszkań. To nieruchomości zlokalizowane zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych gminach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii" - wskazuje MR w komunikacie.

Listy intencyjne podpisały także Agencja Mienia Wojskowego i Polski Holding Obronny. "To pierwsze porozumienia będące wstępem do inwestycji na gruntach Skarbu Państwa w ramach programu Mieszkanie Plus. Pozytywne oceny ekonomiczne i prawne pozwolą na określenie programu funkcjonalnego zabudowy na wskazanych przez obie instytucje działkach i ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju. Oba podmioty dysponują gruntami w Warszawie, które zostaną sprawdzone pod względem stanu formalno-prawnego nieruchomości i formy prawnej ich przekazania do spółki BGK Nieruchomości.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie plus, rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Reklama

Zgodnie z założeniami programu powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

W pierwszej połowie października rząd ogłosił, że w 17 miastach ruszył pilotaż program. Pod koniec października w ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami oraz dwa z instytucjami państwowymi. (PAP)