Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair uważa, że Wielka Brytania do czasu, aż negocjacje z UE zostaną zakończone, powinna zachować swobodę decyzji ws. Brexitu.

„Nie powinno się wykluczać możliwości pozostania w Unii Europejskiej do czasu, aż nie dowiemy się, co tak naprawdę będzie oznaczał Brexit” – powiedział w radiu BBC 4 Tony Blair.

Były premier Wielkiej Brytanii wyniki referendum określił mianem „katastrofy”, dlatego opowiada się za tym, aby brytyjska opinia publiczna zachowała prawo do zmiany zdania.

“Po prostu nie wiemy, co nam zostanie zaoferowane jako alternatywa dla UE. Dopiero wtedy będziemy mogli podjąć właściwą decyzję” – wyjaśniał Blair.

„Musi być jakaś możliwość, czy to przez parlament, czy przez wybory lub kolejne referendum, aby ludzie mogli wyrazić swoje zdanie” – dodał.

Decyzja Brytyjczyków powinna być uszanowana, ale Brytyjczycy powinni też mieć możliwość zmiany zdania gdyby okazało się, że umowa Brexitu wynegocjowana przez premier Theresę May okaże się gorszą opcją niż pozostanie w UE – twierdzi były premier.

“Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby zamykać się na jakiekolwiek opcje” – stwierdził.

>>> Czytaj też: Koniec podatkowej suwerenności. Czy do takiej Unii Europejskiej chcieliśmy przystąpić?