"Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy (...), który ma przywrócić transparentne konkursy do rad nadzorczych, przywrócić wszystkie kompetencje, które są niezbędne do tego, żeby osoby zasiadające w radach nadzorczych miały podstawową wiedzę na temat działania gospodarki i spółek handlowych" - mówił Neumann na konferencji prasowej.

Polityk ocenił, "zamach PiS na funkcje w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa jest niebywały". "Przez ostatnich 27 lat nie było czegoś takiego i takiej skali skoku na spółki Skarbu Państwa i to skoku pozbawionego jakichkolwiek zasad i norm wcześniej obowiązujących" - powiedział szef klubu Platformy.

"Chcemy, żeby skończył się czas +PiS-iewiczów+ w spółkach Skarbu Państwa" - dodał Neumann. W tym kontekście wymienił m.in. nazwisko dr. Wacława Berczyńskiego, szefa działającej przy MON podkomisji ponownie badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. "Dziennik Łódzki" podał w czwartek, że Berczyński został szefem rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. "Zamiast produkcji Caracali, pracownicy w nagrodę od PiS dostali pana Wacława Berczyńskiego" - ironizował Neumann.

Szef klubu PO podkreślił, że liczy, że projekt zyska poparcie PiS. "Liczymy na to, że po tych doświadczeniach z panem Misiewiczem, po tych doświadczeniach teraz z panem Berczyńskim, pan prezes Kaczyński bardzo poważnie podejdzie do takiej propozycji, PiS poprze ją i skończy z tym bałaganem, który jest wprowadzany przez nieodpowiedzialnych ludzi, w tym przypadku - przez Antoniego Macierewicza" - powiedział Neumann.

Projekt PO zakłada utworzenie przy urzędzie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa powszechnej bazy osób posiadających kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Spośród osób tych system informatyczny losowałby członków komisji konkursowych, które będą później wskazywać członków rad nadzorczych państwowych spółek. "To jest rozwiązanie, które zagwarantuje nam apolityczny wybór kompetentnych komisji konkursowych" - podkreślił Mariusz Witczak (PO).

Propozycja PO przewiduje ponadto powołanie przy prezesie Prokuratorii Generalnej 3-osobowej rady ds. postępowań konkursowych. Jej członkowie mieliby posiadać co najmniej tytuł naukowy doktora habilitowanego prawa lub ekonomii. Zadaniem rady miałoby być przygotowanie kryteriów konkursowych.

"Jesteśmy przekonani, że tego typu rozwiązania, które wprowadzają niezależne komisje konkursowe, transparentne kryteria naboru do rad nadzorczych, położą tamę patologii, która na co dzień nam towarzyszy, ukrócą presję polityczną, która jest też na członków rad nadzorczych i na zarządy wywierana" - zaznaczył Witczak.

Platforma uruchomiła w piątek stronę pisiewicze.pl, na której publikuje nazwiska osób, które znalazły zatrudnienie w państwowych instytucjach i spółkach Skarbu Państwa. Na liście znaleźli się m.in. b. polityk PiS i Solidarnej Polski Jacek Kurski, obecnie prezes TVP; b. minister finansów Paweł Szałamacha (teraz członek zarządu NBP), b. rzecznik PiS Marcin Mastalerek (zatrudniony w PKN Orlen), b. działacz PiS Michał Rachoń (publicysta w TVP).

We wrześniu podobną stronę - misiewicze.pl uruchomiła Nowoczesna. (PAP)