Na rynkach słabnie apetyt na ryzyko w sytuacji niepewności dotyczącej zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, a to już 8 listopada.

Republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump wyprzedza kandydatkę Demokratów Hillary Clinton o jeden punt procentowy w najnowszym sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W sondażu przeprowadzonym przez Langer Research Associates, który bierze pod uwagę czworo głównych kandydatów, Trump dostał 46 proc. poparcia, zaś Clinton - 45 proc. Margines błędu wynosi 3 proc.

Sondaż przeprowadzono od 27 do 30 października. Pokazuje on wyraźnie, jak zmalał entuzjazm wobec Clinton wśród jej zwolenników po ogłoszeniu w piątek, że zostało wznowione śledztwo w sprawie używania przez nią prywatnej skrzynki mailowej w czasach, gdy była sekretarzem stanu USA (2009-2013). Odsetek wyborców bardzo entuzjastycznie do niej nastawionych spadł z 52 proc. 22 października do 43 proc.

W przypadku Trumpa odsetek wyborców bardzo entuzjastycznych wzrósł w tym samym czasie z 49 do 53 proc.

W takiej sytuacji na rynkach surowców brak entuzjazmu wśród inwestorów, pomimo sygnałów o poprawie w chińskiej gospodarce, która jest najpoważniejszym odbiorcą metali bazowych na świecie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w październiku 51,2 pkt. wobec 50,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wtorek w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,3 pkt.

Z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika zaś, że PMI w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w październiku 51,2 pkt. wobec 50,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 50,1 pkt.

W reakcji na te dane miedź zdrożała we wtorek na LME w Londynie o 67 dolarów do 4.920,00 USD za tonę.

(PAP)