Tylko połowa ankietowanych pozytywnie ocenia perspektywę znalezienia pracy po swoich studiach. Z raportu programu badawczego "Start na rynku pracy" wynika m.in., że 74 proc. studentów za największe ułatwienie w rozpoczęciu kariery zawodowej uważa znajomości, 65 proc. wskazywało na doświadczenie zawodowe, a 37 proc. prestiż ukończonej uczelni.

Wśród najczęściej wskazywanych barier, które mogą utrudniać start na rynku pracy, studenci wymieniali brak doświadczenia (74 proc.), wysokie wymagania pracodawcy (51 proc.) oraz niewielką praktykę na stażach (42 proc.).

Zdaniem autorów raportu kluczem do poprawy sytuacji młodych ludzi w początkowym etapie ścieżki zawodowej będzie zbliżenie się do siebie sfer edukacji i kariery. "Interesy studentów i pracodawców mogą być zbieżne, jeśli studenci podczas nauki będą nabywali umiejętności, które uczynią ich konkurencyjnymi na rynku pracy, a pracodawcy będą traktowali ich jak długoterminowe inwestycje" - uważa Karol Leszczyński, kierownik projektu "Start na rynku pracy".

"Start na rynku pracy" to pierwszy tak obszerny projekt ukierunkowany na poprawę sytuacji młodych ludzi zaczynających karierę zawodową. (PAP)

Reklama

>>> Polecamy: Wciąż spada liczba Polaków, ale wolniej niż rok wcześniej. Znamy najnowsze dane GUS