Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

W czwartek projektem zajęła się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a wieczorem zaplanowane jest w Sejmie drugie czytanie tego projektu.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Petru zwrócił uwagę, że w myśl tego projektu, "jeśli urodzi się martwe dziecko, to pieniędzy nie będzie". "W związku z tym, to jest ohydne, a pani premier Beata Szydło podpisuje się pod tą ustawą. To jest cyniczne" - powiedział.

Petru zauważył, że w projekcie tej ustawy może znaleźć się zapis, który całkowicie uniemożliwi dokonywanie aborcji. "Trzeba uważać (...) i patrzeć, czy PiS tylnymi drzwiami, czyli w ramach innej ustawy nie wprowadzi zupełnego zakazu przerywania ciąży. Oni umieją to zrobić pod osłoną nocy" - powiedział.

Reklama

"Ta ustawa jest doskonała do tego, by tylnymi drzwiami wprowadzić całkowity zakaz aborcji" - dodał szef Nowoczesnej.

Projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

W projekcie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem" czytamy, że program dotyczy w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych. Program może być również skierowany do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, o którym mowa w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Świadczenie ma przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

Warunkiem jego przyznania ma być pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, poświadczone zaświadczeniem lekarskim lub wystawionym przez położną. (Analogiczne zasady obowiązują obecnie przy przyznawaniu "becikowego"). (PAP)