Zmieniła się jednak ich struktura. W części 25 (Kultura Fizyczna) obejmują 302 mln złotych, tj. 95,5 procent tego, co było w tym roku. Wynika to z tego, że na rok 2017 nie uwzględniono prawie 15 mln złotych, które w tegorocznym budżecie były przeznaczone na przygotowania do letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Zwiększyły się natomiast o 11,1 procent (do kwoty 778 mln złotych) środki, jakie będą skierowane na realizację zadań Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Najwięcej, bo o 42 procent w stosunku do tego roku, wzrosną te przeznaczone do wykonania zadań Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.

Rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży będzie miało - jak zapewniali parlamentarzystów przedstawiciele resortu - w przyszłym roku priorytetowe znaczenie. Na wszystkie projekty przewidziano ponad 280 mln złotych.

Realizowane będzie szereg inicjatyw wspierających kulturę fizyczną w szkołach. To m.in. program "Klub" przewidujący 30 mln złotych na wsparcie działań, w tym na wynagrodzenia nauczycieli, zakup sprzętu, dofinansowywanie obozów sportowych. Ponad 38 mln będzie przeznaczone na program "Sport Wszystkich Dzieci" a 15 mln na pomoc z realizacji programu "Lokalny Animator Sportu".

Reklama

Minister Witold Bańka przypomniał, że od 1 stycznia 2017 roku rusza program SKS, którego jednym z zadań będzie dofinansowanie zajęć wychowania fizycznego w szkołach. "Przewidujemy, że projekt SKS obejmie od 7 do 14 tysięcy szkół w całym kraju. Efekty - mam nadzieję - będą szybko widoczne" - przyznał.

Z projektu budżetu wynika wejście w 2017 roku w życie zapowiadanej zmiany struktury finansowania sportu wyczynowego. Na 2017 rok zaplanowana kwota wynosi 158 mln złotych, tj. 92 procent tegorocznej. W tym m.in. znalazło się 133 mln, które będą wydane na przygotowania do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy oraz 19,2 mln na wspieranie sportów nieolimpijskich.

"Zmienią się zasady łożenia środków na wyczyn, musimy zdecydować, jakie sporty będą dawały nadzieję na dobre wyniki, jakie natomiast będą się nadal znajdowały na zapleczu światowej czy europejskiej czołówki. Tych nie będziemy już wspierali w tak dużym zakresie jak dotychczas" - wyjaśnił szef resortu.

Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie, która walczy z narastającym procederem stosowania przez sportowców zabronionych środków, będzie miała budżet zwiększony o 33,6 procent, do kwoty prawie 2,8 mln złotych. Zostanie ona przeznaczona na realizację zadań statutowych, planowane jest pobranie 3600 próbek, o 300 więcej niż w 2016. To pozwoli na utrzymanie akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), a Komisji umożliwi przekształcenie w Polską Agencję Antydopingową.

Na zbliżonym do tegorocznego poziomie projekt przewiduje utrzymanie dotacji dla Centralnego Ośrodka Sportu (COS). Będzie ona wynosiła 23,1 mln złotych, co stanowi 99,4 procent tegorocznej kwoty.

Komisja po zapoznaniu się z projektem ustawy budżetowej pozytywnie go zaopiniowała w zakresie swojej właściwości. Posłowie odrzucili jedynie zgłoszoną poprawkę dotyczącą części Turystyka, która zakładała zwiększenie o 8 mln. złotych środków przeznaczonych dla Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)